×

6 nawyków wyniszczających Twoją wątrobę, które towarzyszą Ci na co dzień. Nie chodzi o alkohol!

Wątroba to główny organ czyszczący i filtrujący nasz organizm z toksyn. Jednak każdego dnia spożywamy tak wiele szkodliwych substancji, że czasem wątroba może zostać uszkodzona.

Szczególnie notorycznie spożywany alkohol i leki zanieczyszczają nasz organizm i wątrobę, przez co funkcjonalność jest znacznie osłabiona. Jednak jest znacznie więcej czynników, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i być może właśnie nadszedł czas, by zatroszczyć się o wątrobę.

1. Przetworzona żywność

<a href=odzywianie">

odzywianie

Przetworzona żywność to w większości tłuszcz i środki konserwujące, które uszkadzają wątrobę. Zbyt wiele kalorii pochodzących z tłuszczu i węglowodanów może spowodować stłuszczenie wątroby.

2. Brak ruchu

<a href=piastunzoz">

piastunzoz

Wątroba odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Jeśli uprawiasz sport jest to znaczne ułatwienie. Ruch sprawia, że nasz organizm znacznie efektywniej wykorzystuje węglowodany to przekłada się na pracę wątroby.

3. Otyłość

<a href=veronique">

veronique

Brak ruchu i zła dieta prowadzi do nieuchronnej otyłości, która ma wpływ na naszą wątrobę. Gdy zbyt dużo tłuszczu akumuluje się w wątrobie, możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym. Otyłość jest również związana z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby, które może prowadzić do marskości, niewydolności, a nawet raka. Choroba jest dość podstępna, gdyż w początkowym stadium pacjenci nie mają żadnych objawów.

4. Zbyt duża ilość środków przeciwbólowych

<a href=naturalhealth365">

naturalhealth365

Paracetamol to popularny lek przeciwbólowy. Jednak nawet mała dawka ma poważny wpływ na wątrobę. Jest szczególnie niebezpieczny w połączeniu z alkoholem. Jeśli już musimy sięgnąć po leki łagodzące dolegliwości, najlepiej wybrać ibuprofen.

5. Odchudzanie

<a href=polishexpress">

polishexpress

Produkty odchudzające i suplementy diety zawierające substancje ziołowe również mogą powodować uszkodzenia wątroby. Szybka utrata masy ciała może zwiększyć toksyczność organu. Konsekwencje często prowadzą do zapalenia wątroby.

6. Zażywanie leków

<a href=medicaldaily">

medicaldaily

Leki zawierające walproinian sodu, karbamazepinę, fenytoinę oraz popularne antybiotyki stosowane w leczeniu układu oddechowego mogą powodować uszkodzenia wątroby. Przy regularnym zażywaniu leków z powyższymi substancjami warto regularnie poddawać się badaniom krwi, by sprawdzić stan wątroby.

Może Cię zainteresować