W ciąży unikaj przetworzonego mięsa i sprzątania kuwety kota. To zagraża Twojemu dziecku
Chociaż każdej kobiecie w ciąży zależy na utrzymaniu zdrowia, jest podatna na wiele zakażeń. W okresie ciąży infekcje mogą stać się poważnymi zagrożeniami dla rosnącego dziecka. Zakażenia te mogą być przenoszone przez łożysko, a nawet podczas porodu.
Zakażenia podczas ciąży mogą prowadzić do poronienia, wczesnego porodu lub wad wrodzonych. Niektóre z nich mogą zagrażać życiu matki. To nie wszystko, także specyfiki stosowane w leczeniu zakażeń mogą powodować poważne efekty uboczne, zwłaszcza dla dziecka. Bardzo ważne jest, aby zapobiegać infekcjom podczas ciąży.
Oto 6 infekcji, które podczas ciąży mogą mieć zły wpływ na dziecko w łonie matki:
1. Listerioza
Listerioza jest poważną infekcją spowodowaną przez bakterie listeria monocytogenes. Kobiety w ciąży, których osłabiony układ odpornościowy jest podatny na zakażenia, bardzo łatwo mogą zarazić się tą bakterią. Może ona powodować zakażenie krwi, zapalenie opon mózgowych i inne poważne powikłania zagrażające życiu.
Choć infekcja ta jest stosunkowo rzadka, może zarażać łożysko, płyn owodniowy i dziecko. Może to doprowadzić do poronienia przedwczesnego porodu.
Objawy infekcji obejmują:
- Gorączkę
- Objawy grypy
- Dreszcze
- Ból głowy
- Ból pleców
Unikaj przetworzonego mięsa, produktów mleczarskich. Zakażenie to leczy się antybiotykami.
2. Toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest wywoływana przez mikroskopijnego pierwotniaka zwanego Toxoplasma gondii. Zakażenie to może wpływać na łożysko lub rosnący płód. Każdego roku rodzą się miliony dzieci zarażonych toksoplazmozą. Zakażenie może być łagodne lub ciężkie, co może powodować martwą ciążę, długotrwałe uszkodzenie strukturalne i neurologiczne u dziecka.
Objawy infekcji obejmują:
- Gorączkę
- Obrzęk węzłów chłonnych
- Ból głowy
- Bóle mięśni
- Ból gardła
Unikaj jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa, zanieczyszczonych produktów, picia zanieczyszczonej wody i unikaj czyszczenia kuwety kotów, gdyż ich odchody mogą zawierać niebezpiecznego pasożyta.
3. Zapalenie wątroby typu B
Ten wirus może powodować poważne uszkodzenia wątroby, a nawet śmierć w niektórych przypadkach. Podczas pierwszej wizyty prenatalnej należy przeprowadzić serię badań krwi, w tym wykrywające wirusa zapalenia wątroby typu B.
Jeśli jesteś obciążona wirusem podczas ciąży, ryzyko przeniesienia go na dziecko jest bardzo wysokie. Stosowanie szczególnych środków ostrożności podczas porodu i leczenia niemowlęcia zaraz po urodzeniu może zapobiec zakażeniu. Szczepienie w czasie ciąży jest bezpieczne zarówno dla matek jak i dziecka. Jeśli u pacjenta stwierdzono ujemny wynik HBV, należy je szczepić. Wirus może rozprzestrzeniać się przez krew, nasienie i inne płyny ustrojowe.
4. Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych spowodowana jest dwoma typami wirusów opryszczki pospolitej – HSV-1 lub HSV-2. Typ 2 często powoduje opryszczkę narządów płciowych. Po zakażeniu pojawiają się na nich bolesne rany. Ten wirus przekazywany jest przez seks z zarażonym partnerem.
Wirus HSV-1 powoduje opryszczkę ust. Choroba może być również przekazywana przez seks oralny. Zakażenie może być przenoszone na dziecko podczas porodu. W rzadkich przypadkach wirus może przechodzić przez łożysko i powodować poronienie oraz poważne wady wrodzone.
Objawy infekcji obejmują:
- Gorączkę
- Bóle głowy
- Bóle mięśni
- Swędzenie, mrowienie w okolicy narządów płciowych
- Upławy z pochwy
- Obrzęk węzłów chłonnych w pobliżu pachwiny
- Ból podczas oddawania moczu
5. Rzeżączka
Jest to zakażenie bakteryjne, które przenosi się przez seks płciowy, oralny lub analny. Kobieta w ciąży może przenieść ją na dziecko podczas porodu. Zakażenie rozwija się zazwyczaj w ciągu dwóch do dziesięciu dni po ekspozycji na patogen.
Infekcja może prowadzić do poronienia, zakażenia płynu owodniowego i przedwczesnego porodu. Nieleczone zarażenie powoduje, że jesteś podatny na zakażenie HIV i inne infekcje przenoszone drogą płciową.
Objawy różnią się w zależności od obszaru ciała. Krwotok z szyjki macicy, pochwy lub cewki moczowej oraz dziwne wydzieliny z pochwy, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu sugerują obecność rzeżączki. Świąd odbytu lub ból podczas oddawania kału również powinny być niepokojące.
Unikniesz zarażenia rzeżączką używając prezerwatyw podczas stosunku płciowego.
6. Różyczka
Różyczka jest ostrą chorobą wirusową. Ta wirusowa choroba jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Może zakończyć się poronieniem, wieloma wadami wrodzonymi dziecka lub problemami rozwojowymi. Stosowanie szczepionki przeciwko różyczce w okresie ciąży jest koniecznością.
- Objawy różyczki są niespecyficzne:
- Niewysoka gorączka
- Ból głowy
- Ból mięśni
- Złe samopoczucie
- Obrzęk węzłów chłonnych
- Zapalenie spojówek
- Drobna wysypka najpierw na twarzy, a później na innych częściach ciała
Skonsultuj się natychmiast ze swoim lekarzem, jeśli masz podejrzenie o obecności tej choroby wirusowej.