Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessZdrowie

6 czynników, alarmujących o zwiększonym ryzyku przedwczesnej śmierci

Naukowcy od dekad starają się odkryć subtelne oznaki, które mogą świadczyć o ryzyko przedwczesnej śmierci. Od słabego uścisku dłoni po niezdolność do utrzymania równowagi na jednej nodze. Sprawdź czy przydatkiem nie zaliczasz się do tej grupy osób.

Oznaki zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci

1# Balansowanie na jednej nodze

źródło: rehmed

Jakiś czas temu brazylijscy naukowcy przeprowadzili ciekawe badanie na 2000 osób w wieku od 50 do 75 lat. Ochotnicy mieli za zadanie wykonać test z Flaminga czyli stanie na jednej nodze przez pewien czas. Analiza wykazała, że osoby które nie były w stanie stać bez podparcia na jednej nodze przez 10 sekund byli 84% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć.

Dobry poziom równowagi jest potrzebny w codziennym życiu, a utrata równowagi jest „szkodliwa dla zdrowia”. – wyjaśnia jedne z głównych badaczy dr Claudio Gil Araujo

2# Prędkość chodzenia

źródło: canva

Osoby starsze, które chodzą powoli są znacznie bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych przebadali ponad 3000 osób w wieku powyżej 65 roku życia. Badanie polegało na zmierzeniu czasu w jakim uczestnicy pokonają 6 metrowy korytarz. Mężczyźni pokonywali go z prędkością od 90 m/min do 110 m/min. Natomiast panie dystans ten pokonywały od 81 m/min. do 90 m/min. Ochotnicy byli obserwowani przez kolejne 5 lat. Analiza wykazała, że 1/3 osób które spacerowały najwolniej była o 44% bardziej narażona na przedwczesną śmierć niż najszybsza grupa. Może być to związane z większą sprawnością fizyczną oraz lepszym układem krążenia sprawnych osób.

3# Siadanie i wstawanie

źródło: Instagram/betinaklassen

Prosty test siadania i wstawania może posłużyć jako wskaźnik długości życia. Zespół naukowców Gamma Filho University w Brazylii przeprowadził test na 2 tys. osób w wieku od 51 do 80 lat. Osoby te poproszono aby usiadły na podłodze bez użycia rąk, kolan i łokci, a następnie wstali również bez podpierania się. Osoby, które miały najwięcej trudności z ukończeniem tego testu były o 5,4 razy bardziej narażone na wcześniejszą śmierć.

4# Chodzenie po schodach

źródło: canva

Jeżeli nie masz problemu z wejściem po schodach na czwarte piętro, bardzo możliwe, że uniknie przedwczesnej śmierci. Uczestnicy badania byli sprawdzani na bieżniach, jednak naukowcy uważają, że wyniki można przełożyć na wchodzenie po schodach.

Ludzie mogą dowiedzieć się, czy mają dobre zdrowie serca, jeśli mogą szybko wejść na trzy piętra schodów bez zatrzymywania się lub cztery piętra schodów w normalnym tempie bez przerwy. – wyjaśnia dr Jesús Peteiro, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w A Coruña.

Siła uścisku dłoni

źródło: canva

Osoby o słabych uściskach dłoni są o 20% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć. W tym badaniu udział wzięło w prawie pół miliona ochotników w wieku od 40 do 69 lat. Ich siła uścisku mierzona była za pomocą narzędzia zwanego ręcznym dynamometrem. Na każde 5 kg spadku siły uścisków ryzyko zgonu, chorób sercowo-naczyniowych i raka wzrastała o 1/5.

Pompki

źródło: canva

Ludzie, którzy mają trudności z wykonaniem 10 pompek, są prawie dwa razy bardziej narażeni na atak serca lub udar niż ci, którzy są w stanie wykonać 40 pompek.

Źródła: www.dailymail.co.uk