×

Dlaczego tyję? Przez 6 błędów, które popełniasz każdego dnia

Dlaczego tyję? Dostrzeżenie dodatkowych kilogramów na wadze nie tylko prowadzi do frustracji, lecz także powoduje wiele problemów zdrowotnych. Według badań, nadwaga zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Jednak odpowiedź na nagły przyrost masy ciała można znaleźć w wieczornej rutynie. Jeśli znasz powody, które przynoszą Ci dodatkowy tłuszczyk, możesz podjąć środki ostrożności i wybrać zdrowszy sposób życia.

#1 Dlaczego tyję? – Późne przekąski

Wszyscy wiemy o zasadzie niejedzenia po godzinie 18:00, ale nie powstrzymuje nas to przed późnymi obiadami lub przekąskami o północy. Jednak badania przypominają nam, że późne jedzenie prowadzi do przyrostu masy ciała. 

Dodatkowo może zwiększać poziom cholesterolu, insuliny i negatywnie wpływać na nasze hormony. Pamiętaj, że jeśli Twoje spożycie kalorii jest znacznie większe niż to, co spalasz, w końcu doprowadzi to do zwiększenia masy ciała.

#2 Dlaczego tyję? – Picie kawy wieczorem

Naukowcy łączą również spożycie kwasu chlorogenowego znajdowanego w kawie z przyrostem masy ciała. Spróbuj zastąpić kawę ziołową herbatą lub, jeszcze lepiej, ciepłą wodą.

#3 Dlaczego tyję? – Brak wystarczającej ilości snu

Zdrowa ilość snu to około 7-8 godzin, ale jeśli śpisz mniej, wtedy zaczyna się wiele problemów zdrowotnych. Badania dowiodły, że istnieje związek między brakiem snu a negatywnymi zmianami w metabolizmie. Innym decydującym czynnikiem może być to, że brak wystarczającej ilości snu prowadzi do zmęczenia, a zatem do mniejszej aktywności fizycznej.

freepik.com

#4 Dlaczego tyję? – Brak ćwiczeń

Ćwiczenia i aktywność fizyczna odgrywają kluczową rolę w utracie wagi, ponieważ zwiększają metabolizm i spalanie kalorii. Niezbędne jest codzienne ćwiczenie nawet najbardziej umiarkowanych ćwiczeń, więc jeśli codziennie chodzisz około 15 minut, spalisz do 100 dodatkowych kalorii. To daje około 700 kalorii tygodniowo! Może warto zostawić samochód w garażu?

#5 Dlaczego tyję? – Korzystanie z urządzeń elektronicznych wieczorem

Badania potwierdzają, że używanie urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło przed snem wiąże się z brakiem snu i ewentualnym przyrostem masy ciała. Urządzenia te zakłócają produkcję melatoniny w organizmie, która jest hormonem odpowiedzialnym za regulację cykli snu.

Zamiast przeglądać portale społecznościowe przed pójściem spać, warto przeczytać interesującą książkę w wersji drukowanej lub posłuchać relaksującej muzyki.

#6 Dlaczego tyję? – Ustawienie alarmu na późniejszą godzinę

Wierzcie lub nie, naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy rano są narażeni na jasne światło, mają niższy wskaźnik masy ciała niż ci, którzy są narażeni na światło później. Udowodniono, że nawet 20-30 minut naturalnego światła na zewnątrz wpływa na wskaźnik masy ciała. Obudź się więc wcześnie i idź na poranny bieg!

Czy po przeczytaniu tego artykułu zamierzasz zmienić jakieś swoje wieczorne nawyki?