Kategorie PsychologiaZdrowie

5 zdrowotnych problemów, które można rozwiązać płacząc. Natura wiedziała co robi!

Płakanie to naturalna reakcja na problemy, żal, bezsilność, ból lub rozczarowanie. Okazuje się, że płacz może mieć dobry wpływ na nasze ciało i psychikę. Pomimo że społeczeństwo ocenia łzy jako słabość, ten artykuł z pewnością przekona Cię, że warto płakać!

Oto 5 zdrowotnych powodów, dla których warto płakać:

właściwości zdrowotne płakania
freepik.com

1. Płakanie pomaga zwalczyć stres

Płakanie jest jednym z aktów wyzwolenia – takimi słowami podsumował swoje badania, Zygmunt Freud. Był to lekarz neurolog, który stworzył psychoanalizę. Okrył on, że wstrzymywanie łez prowadzi do zaburzeń lękowych, a nawet astmy czy owrzodzenia żołądka!

Z punktu widzenia psychiki, płacz pomaga przywrócić równowagę, poprzez pokazanie swoich emocji. Służy do wyrażania tego, co siedzi we wnętrzu człowieka.

Z fizjologicznego punktu widzenia, okazuje się, że płacz pomaga wyrównać oddech. Badania z 2014 roku udowodniły, że płakanie pomaga szybciej zrelaksować się podczas stresującej sytuacji.

2. Łzy łagodzą ból

Gdy odczuwamy fizyczny ból, często mimowolnie zaczynamy płakać. Jest to reakcja, dzięki której, ciało redukuje nasze uczucie bólu. Płacząc, wydzielamy oksytocynę – inaczej zwany hormon miłości i endorfiny.

zdrowotne właściwości płaczu ból fizyczny

3. Płacz obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Dobra wiadomość jest taka, że płakanie jest naturalnym lekiem na to schorzenie. Płacz obniża i stabilizuje ciśnienie krwi i pomaga lepiej dotlenić mózg.

4. Płakanie zapobiega powstawaniu infekcji

Łzy można porównać do potu, wydzielamy je w stresujących sytuacjach. W ich skład wchodzi lizozym, który ma właściwości antyseptyczne. Według badań ta substancja jest w stanie zabić 95% bakterii w zaledwie parę minut. Chroni gałkę oczną oraz cały organizm przed infekcją.

zdrowotne właściwości płaczu
freepik.com

5. Płacz chroni przed depresją?

Poprzez płakanie pozbywamy się nadmiaru manganu. Za duża ilość tej substancji w naszym ciele powoduje przemęczenie, nerwowość, a nawet depresje. Naukowcy z Uniwersytetu Prowincji Quebec udowodnili, że nadmiar manganu powoduje obniżenie IQ.