×

5 wczesnych oznak raka jajników. Tak to się właśnie zaczyna!

Niestety, nowotwór jajników dotyka bardzo wielu kobiet. Często diagnoza stawiana jest późno, bo pacjentki ignorują wczesne symptomy, przypisując je błędnie menstruacji, gorszym dniom lub złemu samopoczuciu. A to właśnie wczesna wykrywalność choroby jest kluczowa w jej terapii. Zobacz, na co zwracać uwagę!

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#1 Ucisk brzucha

Ten objaw bardzo często mylony jest z innymi dolegliwościami. Jednak powtarzający się, uciskający ból brzucha, występujący poza menstruacją to powód do wyostrzenia swojej uwagi. Także wybrzuszenie, podobne do wzdęcia i uczucie napięcia, ciśnienia w dolnej partii brzucha, powinno Cię zaniepokoić.

#2 Bolesne zbliżenia

Jeśli podczas uprawiania seksu odczuwasz nietypowy rodzaj bólu, a zbliżenie nie jest przyjemne, pora się zbadać. Rak jajników często powoduje cysty, które skutkują nadwrażliwością pochwy i jajników. Są one obolałe, źle reagują na wszelki dotyk i tarcie, są także bardziej podatne na bakterie.

#3 Nieregularny cykl

Jeśli zdarza się, że nie masz okresu, masz go kilka razy w trakcie cyklu, lub Twój cykl nagle totalnie się rozregulował, sugerujemy wizytę u lekarza. Takie nagłe zmiany i zaburzenia cyklu nie są normalne i zdecydowanie powinny zostać zbadane. Mogą być objawem nowotworu lub infekcji.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#4 Krwawienia

Jeśli poza okresem zdarza Ci się znajdować krwawe plamy na bieliźnie, lepiej to sprawdzić. Krew menstruacyjna jest zwykle ciemna i gęsta, natomiast krew związana ze zmianami nowotworowymi jest jasna i często wiąże się także z odczuwaniem bólu. Krwawienia to jeden z najczęstszych objawów raka jajników, dlatego nigdy nie bagatelizuj tego sygnału!

#5 Utrata apetytu

To, czego większość z nas nawet nie zauważa, jest bardzo popularnym objawem zmian nowotworowych. Brak apetytu, szybsze niż zwykle uczucie pełności i poczucie, że je się za mało wiążą się często z opuchnięciem rejonu dolnego brzucha, spowodowanego przez stan zapalny i chore komórki. Lepiej sprawdzić takie sygnały!

Jeśli z Twojej rodzinie występowały przypadki raka jajników, tym bardziej powinnaś być wyczulona na powyższe symptomy. Nowotwór jajników nie jest cichym zabójcą – daje mocne i wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Wystarczy, że posłuchasz swojego ciała i w razie obawy, nie będziesz zwlekała z wizytą u lekarza!

 

Może Cię zainteresować