×

5 sygnałów, które może dawać Ci Twój organizm, jeśli pijesz zbyt dużo kawy

Czy wiesz, że statystyczny Polak pije 95 l kawy rocznie, co daje niewiele ponad 250 ml dziennie. Dużo, a może za dużo? Eksperci są podzieleni co do tego, ile kawy powinniśmy wypijać, aby ta nie szkodziła naszemu zdrowiu. Jakie objawy mogą więc świadczyć o tym, że zbyt często sięgamy po kolejną filiżankę kawy?

Spilled Coffee Kawa - Darmowe zdjęcie na Pixabay

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, spójrzmy na zalety picia kawy.

Zalety picia kawy

Niektórzy piją kawę, niekoniecznie ze względu na jej smak, ale chcą po prostu dostać kopa na dalszą część dnia. Gwarantuje im to kofeina, która jest nieodłącznym elementem kawy, a także środkiem psychoaktywnym stosowanym również w wielu napojach gazowanych oraz energetycznych. Dostarczanie kofeiny w rozsądnych ilościach może działać bardzo pozytywnie na nasz organizm. Kofeina stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy – dlatego już wypiciu filiżanki kawy poczujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zyskuje na tym nasza koncentracja i pamięć. Naukowcy wykazali również, że kofeina obniża ryzyko wystąpienia takich chorób jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

5 sygnałów, które może dawać Ci Twój organizm, jeśli pijesz zbyt dużo kawy

Ilość kofeiny w kawie zależy od kawy, jaką pijemy, i nie jest kwestią zamkniętą. Dla przykładu dwie filiżanki espresso mogą mieć zupełnie inny poziom kofeiny. Uśredniając, espresso zawiera około 65 mg kofeiny, kawa parzona 70-140 mg kofeiny, kawa rozpuszczalna 50-80 mg kofeiny, a kawa bezkofeinowa 1-7 mg kofeiny.

Zbyt duże dawkowanie kofeiny może powodować niekorzystne efekty zdrowotne. Eksperci zalecają, aby nie przekraczać 400 mg kofeiny dziennie. Zdarza się jednak, że już przy mniejszych dawkach organizm wysyła nam sygnały, które świadczą o tym, że powinniśmy ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny. Musimy jednak pamiętać, że każdy człowiek inaczej reaguje na kofeinę, co wynika m.in. z różnić genetycznych.

Oto 5 najbardziej charakterystycznych symptomów przedawkowania kofeiny:

#1 Praca serca na wyższych obrotach

Jeśli pijesz dużo kawy, bardzo możliwe, że Twoje serce zaczyna pracować szybciej. Zamiast 60-80 uderzeń/minutę dochodzi nawet do 100 uderzeń, co może objawiać się zawrotami głowy, przyspieszonym oddechem czy uciskiem w klatce piersiowej. To niebezpieczne zwłaszcza dla osób, które mają problemy z układem krążenia.

#2 Problemy z żołądkiem

Kawa ma właściwości drażniące.Po jej wypiciu wzrasta ilość soków żołądkowych. W konsekwencji możemy mieć problemy z niestrawnością w postaci zgagi, nudności, refluksu, a także bólu brzucha lub żołądka.

#3 Ból nerek

Kawa zawiera szczawiany. Spożywanie kawy w nadmiarze może prowadzić do powstawania bolesnych kamieni nerkowych, czego oczywiście nikomu nie życzymy. Z drugiej zaś strony umiarkowana ilość kawy ma pozytywny wpływ na pracę nerek poprzez jej działanie moczopędne. Istnieją również badania, które dowodzą, że spożywanie większej ilości kofeiny może zmniejszać ryzyko zgonu u osób z przewlekłą chorobą nerek nawet o 25% – informuje pismo „Nephrology Dialysis Transplantation”.

#4 Niepokój

Pijesz duże ilości kawy i często dopada Cię wewnętrzny niepokój? Zaleca się, aby osoby bardzo wrażliwe na działanie różnych substancji nie spożywały więcej niż 400 mg kofeiny / dobę, aby uniknąć bólów głowy, senności, niepokoju i nudności.

#5 Uczucie „kapcia w ustach”

Kawa wysusza śluzówkę, z sprzyja nieprzyjemnemu uczuciu, jakim jest potocznie zwany „kapeć wu ustach”. Spowodowane jest to odkładaniem się we krwi tzw. kwaśnych (nie gorzkich) pozostałości przemiany materii. Efekt ten najczęściej występuje w sytuacji, gdy „przesadzimy z kawą”.

Śmiertelna dawka kofeiny

Obliczono, że śmiertelna dawka kofeiny dla człowieka to około 192 mg na kilogram masy ciała. Oczywiście to tylko przyjęte założenie teoretyczne, bo nikt nie zdołał zbadać tego na człowieku. Nikt też nie byłby w stanie wypić takiej ilości kawy, która dostarczałaby tak ogromnej ilości kofeiny w stosunkowo krótkim czasie.

Źródła: www.ofeminin.pl

Może Cię zainteresować