Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessĆwiczeniaDieta i odchudzanieZdrowie

5 przekąsek, których nie należy jeść po treningu. Przez nie Twój wysiłek pójdzie na marne

Kończysz ciężki trening, a jedyna rzecz o jakiej marzysz, to usiąść na kanapie i coś zjeść? Pytanie tylko co albo czego lepiej nie jeść? Zanim sięgniesz po posiłek, warto upewnić się, że będzie to coś, co nie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej sprawiając jednocześnie, że Twój wysiłek pójdzie na marne. Jak się jednak okazuje, duża część popularnych posiłków działa właśnie w ten sposób. Czego należy się więc wystrzegać, dlaczego i czym można zastąpić niezdrowe rozwiązania?

Oto pięć przekąsek, których lepiej unikać po treningach

#1 Awokado

Awokado to bogaty w tłuszcze owoc, który posiada wiele właściwości leczniczych i wartości odżywczych. Jak więc to możliwe, że należy do grona najgorszych przekąsek po treningu? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Otóż tłuszcze spożywane tuż po ćwiczeniach spowolnią regeneracje organizmu, trawienie, a także metabolizm węglowodanów i białka, który jest w tym momencie niezwykle istotny.

Freepik

Zdrowszy zamiennik: rozsądniejszym pomysłem będą rozwiązania, które mają zarówno tłuszcze, jak i białko. Sprawdzi się tutaj np. hummus lub masło orzechowo. Wystarczy dodać do tego węglowodany w postaci banana lub jabłka i mamy gotowy posiłek.

#2 Kanapka z masłem orzechowym i dżemem

Kanapka z masłem orzechowym i dżemem to swego rodzaju bomba węglowodanowo-cukrowa. Nasuwa się więc pytanie, gdzie w tym posiłku miejsce na tłuszcze, a przede wszystkim białko?

Zdrowszy zamiennik: postaw na kanapkę z pełnoziarnistego chleba, niewielką ilość masła orzechowego i dżemu owocowego bez cukru. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli zamienisz przetwory na owoc. Może to być np. banan, jabłko lub gruszka.

#3 Koktajle owocowe

Owoce trzeba jeść i ciężko się z tym nie zgodzić – są źródłem wielu niezbędnych witamin i minerałów. Nie mniej jednak koktajle owocowe na chwilę po treningu, kiedy powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednio zbilansowanego posiłku, nie będą najlepszym rozwiązaniem. Owoce często są wysoko kaloryczne, a co najważniejsze nie mają odpowiedniej proporcji węglowodanów do białka – tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

Freepik

Zdrowszy zamiennik: kiedy już decydujesz się na koktajl owocowy, wybieraj taki, którego zawartość kaloryczna i ilość węglowodanów nie jest zbyt wysoka, a bilans węglowodanów do białka wynosi 3:1. Poza tym warto mieć świadomość, że spożywanie niskowęglowodanowych posiłków po aerobiku podwyższa wrażliwość na insulinę.

#4 Owocowy jogurt grecki

Owocowy jogurt grecki – lekki, smaczny, bogaty w białko i niskokaloryczny. Czy aby na pewno? Przyjrzyj mu się uważnie. Spora część tego typu produktów zawiera 5 łyżeczek cukru, a nawet więcej, nie mówiąc już o znikomych ilościach białka.

Zdrowszy zamiennik: masz ochotę na jogurt? Wybierz jogurt naturalny i dodaj do niego owoce. Tak prosty posiłek sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

#5 Batoniki energetyczne

Wydawać by się mogło, że nie ma nic lepszego na szybką przekąskę niż batony energetyczne. Niektóre z nich z pewnością się tutaj sprawdzą. Nie mniej jednak baton z polewą czekoladową pełny chemicznych składników jest wysokokaloryczny i najpewniej to zły wybór na przekąskę po treningu – zawierają zwykle mało białka lub złe proporcje białka do węglowodanów.

Zdrowszy zamiennik: jeśli już za wszelką cenę chcesz postawić na batona, patrz na jego skład. Wybieraj batony, które dostarczą Ci maksymalnie 200 kcal, zawierają mniej niż 10 g cukru i sporo białka.

Freepik

Daj znać, czy ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny ?

Źródła: portal.abczdrowie.pl
Fotografie: Fot. Pixabay (miniatura wpisu), pl.freepik.com