×

7 szczegółów, które zdradzają czy lekarz jest dobry. To w jego rękach jest Twoje życie

Lekarz to zawód który znajduje się na 3 miejscu w rankingu najbardziej zaufanych zawodów wśród Polaków. Zazwyczaj każdy ma „swojego” lekarza rodzinnego z którego usług korzysta od dziecka. Ale czy wynika to z faktu, że jest on dobrym lekarze, czy to tylko kwestia przyzwyczajenia? W naszym artykule przedstawimy zasady, którymi należy się kierować przy wyborze dobrego lekarza.

Jakie cechy powinien mieć dobry lekarz?

Nie jesteśmy w stanie ustalić czy istnieje lekarz idealny, gdyż wiemy, że ciężko sprostać wszystkim oczekiwaniom. Powiedzenie „jak wiele osób, tak wiele opinii” uświadamia o tym, że ciężko każdemu dogodzić. Jednemu pacjentowi będzie zależało na wiedzy i doświadczeniu, zaś inny będzie zwracać uwagę na podejście do chorego. Jeżeli mamy możliwość wyboru, czemu z niej nie skorzystać i dopasować lekarza pod nas samych.

źródło: freepik

źródło: freepik

#1 Powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin zdrowia.

Jeżeli mowa o lekarzu POZ (rodzinnym) jest on osobą pierwszego kontaktu .Po przedstawieniu objawów może rozpoznać chorobę i rozpocząć leczenie, zlecić dodatkowe badania lub skierować nas do odpowiedniego specjalisty.

#2 Komunikatywność.

Dobry wywiad z pacjentem to podstawa. Jednak nie każdy wie co jest istotne, a o czym nie warto mówić. Dlatego w zawodzie lekarza tak istotna jest komunikatywność. Kwestia zadawania odpowiednich pytań może być kluczowa w odnalezieniu przyczyny choroby.

źródło: freepik

źródło: freepik

#3 Wyrozumiałość i empatia.

Odpowiednie podejście do pacjenta jest jedną z najważniejszych cech jakimi powinien wykazywać się dobry lekarz. Nic tak nie odstrasza człowieka jak oschłość i wytykanie mu błędów. Takie nastawienie może skutkować zaniechaniem chodzenia do lekarza oraz wykonywania profilaktycznych badań.

źródło: freepik

źródło: freepik

#4 Zaangażowanie.

Na pewno nie łatwo jest zapamiętać wszystkich chorych i dolegliwości z jakimi byli na ostatniej wizycie. Jednak bardzo ważne jest, żeby za każdym razem lekarz całą swoją uwagę poświęcał przyjmowanemu pacjentowi.

źródło: freepik

źródło: freepik

#5 Dokładność i precyzyjność.

I nie mówimy tu tylko o chirurgach, którzy przeprowadzają skomplikowane operacje na „otwartym sercu”, ale o wszystkich, którzy mają związek z leczeniem ludzi. Zdrowie to jedno z najcenniejszych wartości jakie człowiek posiada. Dlatego tak istotne jest, aby nie bagatelizować żadnego objawu i zawsze brać pod uwagę wszystkie możliwe opcje. Najmniejsza drobnostka może okazać się kluczowa.

#6 Profesjonalizm.

Ta cecha na pewno pomoże w zdobyciu zaufania chorego i łatwiejszej diagnostyce. Ponadto profesjonalny lekarz staje się też pewnego rodzaju autorytetem dla pacjenta dlatego jest większe prawdopodobieństwa stosowania się do jego zaleceń.

źródło: freepik

źródło: freepik

#7 Dobra reputacja.

Wiąże się to poniekąd z poprzednim podpunktem. Bo gdy lekarz jest dobry w tym co robi, to będzie miał bardzo dobre opinie wśród innych. Jest to istotne w dzisiejszych czasach i dobie internetu. Ludzie często szukają najlepszych specjalistów właśnie wśród opiniach jakie na ich temat mają inny.

Może Cię zainteresować