Kategorie Zdrowie

5 powodów zatrzymywania się wody w organizmie. Pozbądź się uporczywej opuchlizny!

Woda jest niezbędna do życia i znajduje się w naszej krwi, kościach, mięśniach i tkankach. Jednak czasami zamiast krążyć w organizmie, zatrzymuje się w nim, tworząc opuchnięcia i sprawiając, że czujemy się ociężali i więksi. Oto 5 powodów, dla których taki stan może występować!

#1 Zła dieta

produkty wysokoprzetworzone
źródło: canva

To jeden z głównych powodów zatrzymywania się wody w organizmie. Nadmiar soli w diecie sprzyja gromadzeniu się wody i tyciu. Ogranicz ilość soli w swoich daniach by poczuć się lżej i nie narażać swojego ciała na ociężałość i opuchlizny!

#2 Styl życia

siedząca praca przed komputerem
źródło: canva

Długie godziny spędzone na siedząco sprawiają, że nasze krążenie staje się wolniejsze, a woda zostaje „uwięziona” w tkankach, przez co magazynuje się tworząc stany opuchnięcia. Dotyczy ona głównie nóg i kostek. Dlatego ruszaj się częściej, by poprawić krążenie!

#3 Leki

przyjmowanie leków
źródło: canva

Wiele przepisywanych leków i suplementów dostępnych w aptekach i sklepach wywołuje skutki uboczne, w postaci gromadzenia się wody. Należą do nich antydepresanty betablokery, leki regulujące ciśnienie, czy leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy aspiryna.

#4 Hormony

tabletki antykoncepcyjne
źródło: canva

Zarówno kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję, jak te przyjmujące leki łagodzącestan menopauzy, często borykają się z gromadzeniem wody w organizmie. Jeśli leki są dobrane dobrze – taki stan nie powinien występować. Dlatego zalecamy konsultacje z lekarzem!

#5 Problemy z sercem

kobieta trzyma się z klatkę piersiową
źródło: canva

Opuchnięcia nóg czy brzucha mogą być spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie, które wiąże się z chorobami serca. Jeśli stan opuchnięcia utrzymuje się długo i często powraca, konieczna jest wizyta u lekarza!

Oczywiście upały sprzyjają zatrzymywaniu się wody i puchnięciu, jednak nie ignorujcie innych symptomów, które mogą świadczyć o chorobie lub źle dobranych, przyjmowanych już lekach.