×

5 niekoniecznie przydatnych, ale interesujących ciekawostek związanych ze zdrowiem

Ktoś kiedyś powiedział, że „zdrowie jest jak mądra żona – jest cierpliwe, jednak zaniedbywane długo też odejdzie”. Coś w tym jest… Jak więc dbać o zdrowie? Składa się na to wiele czynników, m.in: regularne badania, odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, ograniczenie nałogów, stresu czy pośpiechu. O ile wymienione zasady wydają się być oczywiste, o tyle poniższe punkty dotyczące zdrowia już niekoniecznie.

6 niekoniecznie przydatnych, ale interesujących ciekawostek związanych ze zdrowiem

#1 Do czego służył indeks BMI

Opracowany dla osób dorosłych wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała) odzwierciedla stosunek masy ciała do wzrostu danej osoby – podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Pomaga określić stopień nadwagi/niedoboru wagi, na podstawie którego określane jest zdrowie danego człowieka. Mało kto jednak wie, że wskaźnik popularności został opracowany w zupełnie innym celu. Chodziło o stworzenie narzędzia ułatwiającego prowadzenie statystyk w wybranych populacjach.

#2 Brak przyjaciół zabija

Dziś mamy możliwość widywania się z innymi osobami bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki ogromnemu postępowi technologii, który umożliwia nam kontaktowanie się o każdej porze dnia i nocy z każdego miejsca na świecie. Problem w tym, że dzięki takim rozwiązaniom ludzie często oddalają się od siebie, a nawet tracą przyjaciół. Tymczasem badania wykazały, że życie bez przyjaciół jest równie szkodliwe jak palenie paczki papierosów dziennie!

#3 Kontrowersje wokół ilości wypijanej wody

„Pij osiem szklanek wody dziennie” – to jedno ze stwierdzeń, które w ostatnich kilku latach powtarza się niczym mantrę. W rzeczywistości nie ma jednak żadnych naukowych podstaw do tego, aby magiczna liczba 8 szklanek wody dziennie miała sprzyjać naszemu zdrowiu. Jak więc do tego doszło, że powiedzenie o 8 szklankach wody zdobyło tak ogromną popularność? Jak się okazuje, to sprawka producentów wody butelkowanej, którzy zainwestowali w wypromowanie tzw. wierutnej bzdury. Zauważmy, że 8 szklanek cieczy to mniej więcej jedna butelka średniej wielkości butelki z wodą. Przypadek?

#4 Rezygnacja z przedłużania gatunku w celu „uzdrowienia” planety

Hipoteza Medei zakłada, że największym wrogiem życia na planecie jest samo życie, a zwłaszcza życie człowieka. Zważywszy na to, co się dzieje wokół nas, można wywnioskować, że prędzej czy później sami się wykończymy. O dobro naszej planety postanowili zatroszczyć się członkowie Voluntary Human Extinction Movement, którzy świadomie rezygnują z przedłużania naszego gatunku. W ten sposób chcą dać szansę odetchnąć Ziemi z niszczycielskiej działalności człowieka.

#5 Przesiadywanie w toalecie szkodzi zdrowiu

Kiedyś mało kto wyobrażał sobie „posiedzenie” w toalecie bez gazety. Dziś różnego rodzaju czasopisma zastępują nam telefony, co samo w sobie jest niezdrowe. Przedłużające się siedzenie na sedesie niesie za sobą dość poważne konsekwencje, do których zaliczamy m.in. hemoroidy.

Źródła: academic.oup.com, www.inc.com, www.huffpost.com, vhemt.org, www.geisinger.org

Może Cię zainteresować