×

5 najbrudniejszych rzeczy, które codziennie dotykasz. To siedlisko bakterii i grzybów!

Codziennie mamy styczność z milionem przedmiotów, które dotykamy nawet na chwilę. Większość z nich to siedlisko bakterii i wirusów, a niektóre z tej grupy należą do tych najbrudniejszych, gdzie rozwijają się mikroorganizmy. Niechciane bakterie znajdują się także na rzeczach w naszych domach…

Które rzeczy są najbrudniejsze?

#1 Klawiatura

Nie każdy, ale wiele osób właśnie nad klawiaturą spożywa posiłki. Dlatego te osoby pewnie nie zdziwi fakt, że w jej szczelinach te resztki zaczynają gnić, a Twoje palce roznoszą cząstki pleśni. Co więcej, oprócz jedzenia, czasami podchodzisz do niej z brudnymi dłońmi. To wszystko na niej zostaje.

Dlatego tak ważne jest dokładne i częste czyszczenie klawiatury. Niezależnie od tego, czy korzystasz z niej w pracy czy w swoim domu, pamiętaj, by ją przetrzeć specjalnym środkiem.

#2 Gąbki i ścierki

Tak, nawet rzeczy, które mają kontakt z detergentami są siedliskiem bakterii. Pewnie się dziwisz, ponieważ taka gąbeczka do mycia naczyń, która ma na sobie płyn do zwalczania bakterii, nie powinna być brudna. Już śpieszę z odpowiedzią.

Gąbki i ścierki to rzeczy, które używamy, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Przebywająca w nich wilgoć stanowi perfekcyjne miejsce do rozmnażania się bakterii. Co więcej, na tych przedmiotach zostają resztki jedzenia, a my nie mamy zwyczaju czyścić gąbek lub ścierek, dlatego pamiętajmy, by wymieniać je jak najczęściej.

#3 Smartphone

Dzisiaj praktycznie każdy go posiada i być może myślisz, że tylko Ty z niego korzystasz, więc nie ma się czego obawiać. Jednak nie byłabym tu tak spokojna, ponieważ kładziemy go w wielu miejscach i dotykamy go nie zawsze czystą dłonią.

Co więcej, często przykładamy go do twarzy, dlatego zaleca się jego systematyczne czyszczenie preparatami antybakteryjnymi.

#4 Suszarka do rąk

Często korzystamy z publicznych toalet. I mimo, że są one zadbane, suszarka do rąk pozostaje siedliskiem bakterii.

Dlaczego? Korzysta z niej ogromna ilość osób, a podmuch wiatru rozsiewa bakterie nie tylko na nasze dłonie.

#5 Drewniane deski do krojenia

To chyba najgorsze tworzywo do korzystania w kuchni. Drewno to materiał, który idealnie pochłania wilgoć, a my nie możemy z tym nic zrobić, tak jak w przypadku np. szklanej deski. W drewnianych deskach do krojenia powstają także szczeliny, w których gromadzą się bakterie, a my nie mamy tam nawet dostępu.

Dlatego też warto wymienić deskę drewnianą na inne tworzywo, byśmy mogli bez problemu usunąć resztki jedzenia i zarazków.

Jak wiesz, bakterie znajdują się wszędzie i nie jest możliwe, by z nimi w ogóle nie obcować. Jednak są miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność i warto dbać o te przedmioty pod tym katem.

Fotografie: www.freepik.com

Może Cię zainteresować