×

5 mitów odnośnie zdrowego jedzenia, które mogą niszczyć Twoje zdrowie

Na temat mitów o zdrowym odżywiana powstał już nie jeden artykuł. To wszystko za sprawą niewiarygodnie dużej ilości nieprawdy jaką wpaja się ludziom. W Internecie, gazetach a nawet książkach pojawiają się co rusz nowe mody żywieniowe. Raz jest szał na ketozę, później jednak okazuje się, nie wszyscy mogą ją stosować, a jeszcze innym razem należy wykluczyć z diety białko. Jak się w tym wszystkim połapać? Pomożemy!

Najczęstsze mity na temat zdrowego jedzenia

1# Można jeść tyle owoców ile się chce

źródło: canva

źródło: canva


No nie do końca. Owszem owoce są dobre i zdrowe, ale oprócz składników odżywczych zawierają w swoim składzie sporą ilość cukru. Jeżeli spożyjesz ich za dużo poziom glukozy w Twoim organizmie gwałtownie wzrośnie, co nie jest korzystne dla zdrowia. Jeżeli jeść owoce to najlepiej na deser po posiłku bogatym w tłuszcze i białko. O wiele lepiej na tym wyjdziesz łącząc je z warzywami obfitującymi w błonnik. Pamiętaj o zachowaniu złotej zasady żywieniowej 3 porcji warzyw i 2 porcje owoców.

2# Produkty bez glutenu są zdrowsze

źródło: canva

źródło: canva


Gluten to po prostu białko znajdujące się w pszenicy, życie i jęczmieniu. Dla zdrowych ludzi nie jest szkodliwy. Powinny na niego uważać osoby ze stwierdzoną celiakią. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm postrzega gluten jako coś szkodliwego i wytwarza przeciwko niemu przeciwciała. Dla osób, którym gluten nie szkodzi, wykluczenie go z diety może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Pokarmy bezglutenowe często zawierają mniej błonnika i białka, a więcej tłuszczów nasyconych, soli i cukru. Badania wykazały, że przejście na dietę bezglutenową może zwiększać ryzyko chorób serca, ponieważ zmniejsza się spożycie produktów pełnoziarnistych, zawierających cenne dla zdrowia składniki.

3# Świeże owoce i warzywa są lepsze niż te mrożone

źródło: canva

źródło: canva


Tak się akurat składa że mrożone owoce i warzywa w rzeczywistości mogą zawierać więcej składników odżywczych niż te świeże ze sklepowych półek. Wynika to z tego, że są mrożone od razu po zbiorach natomiast ich świeże odpowiedniki tracą poziom cennych wartości podczas transportu i późniejszego przechowywania. Poza tym mrożonki są zawsze dostępne i bardzo często również tańsze.

4# Nierafinowane cukry są lepsze

źródło: canva

źródło: canva


Rafinacja to proces oczyszczanie danej substancji w celu nadania im odpowiednich właściwości np. usuwanie zapachu czy koloru. Tak jest w przypadku cukru. Ten nierafinowany nie został poddany procesowi oczyszczania dzięki czemu ma więcej składników odżywczych. Ale czy oznacza to, że jest zdrowszy? Nie. Dla organizmu cukier jest cukrem, powinniśmy traktować je w ten sam sposób i ogólnie zmniejszyć ich spożycie.

5# Ograniczenie węglowodanów jest sposobem na utratę kilogramów

źródło: canva

źródło: canva


Obecnie bardzo popularna stała się ketoza, czyli ograniczenie do jak najmniejszej ilości spożycia węglowodanów. Jednak nie ma w nich nic złego, a powodem nadwagi jest po prostu nadmiar spożywanych kalorii. Faktycznie ograniczając je możemy stracić na wadze, ale to głównie z powody ubytku wody z organizmu. Badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe nie są bardziej skuteczne w odchudzaniu niż dieta zbilansowana. Węglowodany można znaleźć w wielu cennych dla zdrowia produktach. Są bogate w składniki odżywcze tj. błonnik, witaminy i minerały i więcej korzyści zyskamy spożywając je w rozsądnych ilościach niż wykluczając zupełnie z diety.

Źródła: www.glamourmagazine.co.uk

Może Cię zainteresować