×

W kilka dni mogą przetestować całą Polskę. Mają skuteczne testy z wynikami po 5 minutach

Polska spółka Inno-Gene jako pierwsza w Europie opracowała testy na koronawirusa, do których przeprowadzenia wystarcz trochę śliny, a wynik poznamy w 5 do maksymalnie 10 minut. Na uwagę zasługuje również ich wiarygodność i konkurencyjna cena, która ma wynosić około 80 złotych.

Kilkuminutowy test genetyczny do diagnostyki SARS-CoV-2

Spółka zależna od Inno-Gene w połowie września złożyła wniosek patentowy w sprawie kilkuminutowego testu genetycznego do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2. Test został oparty na sprawdzonej i wymyślonej w Japonii metodzie pod nazwą RT-LAMP.

Wynalazek pozwala skrócić czas identyfikacji koronawirusa do 10 minut w porównaniu do tradycyjnych metod diagnostycznych RT-PCR (6-7 godzin bez uwzględnienia czasu dostarczenia materiału do laboratorium medycznego) – napisano w komunikacie

Wiarygodność testów

We wrześniu bieżącego roku amerykańskie Food and Drug Administration (FDA) zaakceptowało wykorzystanie testów wykonywanych w technologii RT-LAMP w diagnostyce przeciw COVID-19.

Co więcej, są wyniki badań wielu instytutów naukowych na świecie sugerujące, że testy LAMP są bardziej czułe od PCR. Sami się o tym przekonaliśmy podczas tzw. walidacji, czyli porównywania skuteczności obu metod: w niektórych przypadkach przy metodzie RT PCR wynik był niejednoznaczny i trzeba było ten test powtórzyć – natomiast test wykonywany metodą RT LAMP na tej samej próbce od razu pokazywał poprawny wynik – podkreśla Mariusz Herman z Centrum Badań DNA

W kilka dni mogą przetestować całą Polskę

To nie żarty! Firma Inno-gene wraz z Centrum Badań DNA uważa, że w zaledwie kilka dni może przetestować całą Polskę na obecność COVID-19. Przedstawiciele spółki twierdzą, że ich innowacyjne rozwiązanie może pomóc opanować epidemię. Zanim jednak dojdzie badania na masową skalę, trzeba do tej wizji przekonać rządzących. Czy to się uda? Firma Inno-gene ma ku temu poważne argumenty.

Każdego dnia na testowanie mieszkańców Polski metodą RT-PCR wydawane jest ponad 12 000 000 zł. Testowane są tylko osoby z pełnym spektrum objawów. Czas potrzebny na uzyskanie wyniku wynosi około 7 godzin, lecz w praktyce jest to nawet kilka dni z uwagi na obciążony do granic personel laboratoriów. Wykorzystując polski 5-minutowy test genetyczny metodą RT-LAMP, można przetestować pięciokrotnie więcej osób przy tym samym budżecie! – czytamy

Firma Inno-Gene wraz z poznańskim Centrum Badań DNA wystartowała już z inicjatywą Testujemy Całą Polskę. Po wejściu na stronę internetową możemy dowiedzieć się znacznie więcej na temat innowacyjnego rozwiązania. Mamy możliwość również podpisania petycji do ministra zdrowia o współpracę w inicjatywie TESTUJEMY CAŁĄ POLSKĘ.

Jedyną szansą na opanowanie tej sytuacji jest naszym zdaniem jak najszybsze przetestowanie jak największej liczby osób i odseparowanie osób zakażonych od tych zdrowych . Proponujemy więc, aby wykorzystać prostotę i szybkość testu metodą RT-LAMP do tego, by w ciągu kilku dni przetestować nawet wszystkich Polaków – stwierdza Mariusz Herman

Decyzję o masowym testowanie podjął już premier Słowacji.

3 proste kroki badania genetycznego RT-LAMP

Jak już zostało wspomniane, badanie genetyczne metodą RT-LAMP jest bezbolesne, tańsze i szybkie. Całe badanie możemy podzielić na 3 kroki:

  1. Wygodne i bezbolesne pobranie śliny.
  2. Podgrzanie testu ze śliną do 65 st. C  w przenośnym podgrzewaczu (urządzenie do podgrzewania znajduje się w praktycznie każdym szpitalu, przychodni czy laboratorium)
  3. Odczytanie wyniku po 5 minutach dzięki zmianie barwy odczynnika w teście

Ogromne zainteresowanie testem

Szybki test na COVID-19 już cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Prowadzone są m.in. rozmowy z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej. Same Indie złożyły już zamówienie na 250 tys. takich testów. Trwają również negocjacje z UEFA i co najmniej kilkoma lotniskami.

Źródła: innpoland.pl, testujemypolske.pl
Fotografie: testujemypolske.pl

Może Cię zainteresować