×

44-latka przeszła dwa zawały, podaje jakie miała pierwsze objawy. „To może przydarzyć się każdemu”

44-letnia Nicole wspomina jak kilka lat wcześniej doznała dwóch zawałów serca. Kobieta dzieli się swoją historią w nadziei, że inni rozpoznają objawy, zanim będzie za późno. Jakie są pierwsze symptomy nadchodzącego zawału?

„Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że to może się przydarzyć każdemu”

Nicole zawsze uważała się za wysportowaną i zdrową osobę. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i spaceruje z synami. Przy każdej możliwej okazji stara się spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu.

źródło: dailymail

źródło: dailymail

Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że to może się przydarzyć każdemu. Nie miałem żadnego z czynników ryzyka. Nigdy nie paliłam, lampka wina była rzadką ucztą, byłam zdrowa i aktywna – powiedziała. Zawał serca nie był czymś, czego mogłam się spodziewać.

W okresie poprzedzającym atak serca Nicole dwukrotnie była u lekarzy z powodu opuchniętych kolan i kostek. Kobieta wiedziała, że coś jest nie tak bo dobrze znała swój organizm i wiedziała kiedy ten daje jej znaki ostrzegawcze. Jednak lekarz powiedział, że obrzęk nie jest powodem do zmartwień i odesłał ją do domu.

źródło: dailymail

źródło: dailymail

Uderzenia gorąca, zawroty głowy i mdłości

Sytuacja pogorszyła się pewnej nocy, gdy Nicole kładła swoje dzieci do spania.

Właśnie ułożyłam malucha spać, wstałam i poczułam się oszołomiona, miałam silne zawroty głowy – wspomina Nicole

Ponadto kobieta odczuwała silną zgagę, która aż zapierała jej dech w piersiach. Kiedy przeszła na drugą stronę pokoju zrobiło jej się niedobrze i zaczęła odczuwać uderzenia gorąca. Nicole osunęła się na podłogę i zawołała męża. Nagle zaczęła boleć ją szczęka. Zaniepokojony stanem zdrowia żony mężczyzna wezwał karetkę.

Sanitariusze nie wiedzieli co dolega kobiecie. Sprawdzili jej parametry życiowe i zabrali do karetki. Nicole przywieziono na izbę przyjęć i wykonano badanie EKG.

Nagle zabrano mnie na oddział resuscytacji, gdzie czekaliśmy na przybycie kardiologa. – wspomina 44-latka

Kobieta została zabrana na pilną operację, a lekarze stwierdzili, że 80 procent prawej tętnicy wieńcowej Nicoli zostało zablokowane. Wstawiono cztery stenty, aby zapobiec kolejnemu atakowi w przyszłości.

źródło: dailymail

źródło: dailymail

Niestety niecałe dwa lata później sytuacja się powtórzyła. W przeddzień swoich urodzin znów trafiła na pogotowie. Ponownie przeszła operacje. Tym razem lekarz ustalił, że aż 95% tej samej tętnicy jest zablokowane. Do serca wprowadzono dwie kolejne stenty.

Po tych wydarzeniach Nicole jest bardzo świadoma, co do objawów zawału. Czasami gdy odczuwa ostry ból w klatce piersiowej musi ustalić czy to akta serca czy może przesadza.

Pamiętam, że w szpitalu miałem nadzieję, że przeżyję. Nie chciałam zostawiać dzieci i męża – powiedziała.

Zawały serca Nicoli wciąż pozostają tajemnicą, jednak ma nadzieję, że pewnego dnia dowie się, co je spowodowało. Jest wdzięczna ratownikom i personelowi medycznemu i czuje się niezwykle szczęśliwa, że przeżyła.

Źródła: www.dailymail.co.uk

Może Cię zainteresować