×

4 czynniki wpływające na metabolizm. Podkręć go i chudnij bez wysiłku

Metabolizm – albo jesteś za niego wdzięczny bo możesz wcinać ile chcesz i nie tyjesz, albo go nienawidzisz bo sam wdech na dziale ze słodyczami powoduje +5 kg na wadze. Dlaczego tak jest i czy to na pewno wina matabolizmu?

źródło: canva

źródło: canva

Metabolizm to proces polegający na przemianie tego co zjesz w energię. To dzięki niemu możesz biegać, chodzić, czytać a nawet oddychać. Aby zmierzyć tempo przemiany materii możemy udać się do laboratorium gdzie zostaniesz poddany specjalnemu badaniu. Sprawdzając zużycie tlenu podczas wysiłku fizycznego zostanie określony wydatek energetyczny, który jest odpowiednikiem metabolizmu.

Na co najwięcej energii zużywamy?
– podstawowa przemiana energii (podtrzymywanie procesów życiowych) – 50-75%
– trawienie i wchłanianie składników odżywczych – ok.10%
– aktywność fizyczna

Co wpływa na tempo metabolizmu

1# Wiek

źródło: canva

źródło: canva

W początkowym okresie życia, kiedy jesteśmy dziećmi nasz organizm potrzebuje znacznie więcej energii ze względu na liczne procesy anaboliczne. Gdy człowiek osiągnie fizyczną dojrzałość wydatek energetyczny jest mniejszy. Dzieje się tak po 30-40 roku życia.

2# Aktywność fizyczna

źródło: canva

źródło: canva

To wie chyba każdy, że kiedy chce schudnąć powinien więcej się ruszać. Podczas ćwiczeń nasz wydatek energetyczny się zwiększa. Ale aktywność fizyczna w jeszcze jeden sposób wpływa na metabolizm, a mianowicie poprzez rozbudowę masy mięśniowej. Tkanka mięśniowa „spala” o wiele więcej kalorii niż tłuszczowa. Czyli im więcej mięśni tym szybszy metabolizm.

3# Dieta

źródło: canva

źródło: canva

Jeżeli chcesz utrzymać swój metabolizm na wysokich obrotach, zadbaj by w Twojej diecie była odpowiednia ilość białka. Proteiny są jednym z najciężej trawionych makroelementów, dlatego jest to niczym trening dla Twojego ciała.

W porównaniu do tłuszczów i węglowodanów, białka wymagają od organizmu wydatkowania więcej energii do ich strawienia i wchłonięcia, przez co zwiększają poziom współczynnika termicznego efektu jedzenia” – dodaje specjalistka do spraw żywienia.

Ponadto dają uczucie sytości na dłużej i pomagają w budowaniu tkanki mięśniowej.

4# Flora bakteryjna

źródło: canva

źródło: canva

Jakiś czas temu przeprowadzono ciekawy eksperyment na myszach. Otyłym osobnikom podano florę bakteryjną szczupłych myszy, a efektem tego było ich szybsze chudnięcie. Ponadto w późniejszym czasie ich apetyt dostawał się do niższej wagi. „Niezdrowa” mikroflora jelitowa to nawet plus 13 kg rocznie. Dobre bakterie jelitowe wytwarzają szereg cennych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

To może wskazywać, że dbanie o swój mikrobiom, przez dostarczanie mu odpowiedniej ilości błonnika prebiotycznego z produktów roślinnych, sprawi, że nie tylko zapomnisz o zaparciach, ale też o nadprogramowych kilogramach” – mówi Katarzyna Biłous.

Źródła: www.msn.com

Może Cię zainteresować