×

Ekspert podaje 3 rzeczy, które warto robić tuż po przebudzeniu. Poprawią jakość Twojego życia

Doktor Andrew Huberman jest neurobiologiem, a jego porady dotyczące stylu życia robią furorę wśród internautów. Mężczyzna niedawno zdradził jak powinna wyglądać idealna poranna rutyna, która zapewni Ci dobre samopoczucie. Te 3 proste czynności mogą na zawsze zmienić Twoje życie.

Jakie czynności warto wprowadzić do swojej porannej rutyny, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem przez resztę dni?

źródło: canva

źródło: canva

Po pierwsze neurobiolog zwraca uwagę na picie kawy, która w zamyśle ludzi ma ich pobudzić i dodać energii. Ekspert uważa, że nie jest to dobry pomysł. Kofeinę powinno spożywać się około godziny do nawet 1,5h od momentu wstania z łóżka. Związane jest to z aktywacją w mózgu adenozyny, która działa hamująco na nasz mózg i sprawia, że zaczynamy odczuwać zmęczenie.

Stłumisz działanie adenozyny i będziesz bardziej czujny. Zgadnij, co się stanie później? Działanie kofeiny ustąpi, a adenozyna będzie wiązać się z receptorami z większym powinowactwem i po południu czujesz się rozbity — wyjaśnił Huberman

źródło: canva

źródło: canva

Według neurobiologa, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na pobudzenie, będzie ekspozycja na światło dzienne. Wystarczy zaledwie 5-10 minut, aby w naturalny dla organizmu sposób pobudzić hormony do działania. Co więcej promieniowanie słoneczne uwalnia dopaminę, która zmotywuje nas do działania.

Ekspert dodaje, że po około 16 godzin od zwiększenia poziomu kortyzolu, nasze ciało zacznie uwalniać melatoninę, która wieczorem pomoże nam zasnąć. Dlatego też nie warto opóźniać ekspozycji na światło, gdyż może powodować to problem z późniejszym zasypianiem.

źródło: canva

źródło: canva

Kolejnym istotnym czynnikiem jest temperatura naszego ciała. Tuż przed przebudzeniem temperatura ciała wzrasta i utrzymuje się na tym poziomie do połowy dnia. Następnie zaczyna spadać, aby przygotować nas do snu. Dlatego dobrym pomysłem będzie, wykonanie porannych ćwiczeń, aby podnieś ją na dłużej.

Celem jest tutaj podwyższenie temperatury ciała, aby obudzić się i obniżenie temperatury ciała, aby zasnąć — powiedział.

Na koniec dodał, że istnieje również inny sposób na naturalne pobudzenie organizmu z użyciem zimna. Ekspozycja na niską temperaturę np. zimny prysznic, spowoduje wydzielanie adrenaliny i dopaminy, które dadzą „kopa” na resztę dnia.

Źródła: www.medonet.pl

Może Cię zainteresować