Kategorie Upały

Lekarz podaje 3 objawy, dzięki którym rozpoznasz, że jesteś odwodniony

Żar leje się z nieba, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Niedobór płynów w naszym organizmie, może zwiększyć ryzyko udaru cieplnego lub słonecznego. Dlatego pewien lekarz postanowił opublikować na platformie TikTok krótki filmik w którym przedstawia 3 nietypowe objawy odwodnienia.

Czym jest odwonienie i jakie konsekwencje ma dla naszego organizmu?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas staje się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia szczególnie małych dzieci, osób starszych i tych z przewlekłymi chorobami. Łagodnym odwodnieniem można nazwać sytuację w której zawartość wody w organizmie spada o 1,5%. W momencie kiedy pojawia się silne pragnienie może oznaczać to ubytek wody na poziomie 2%.

Musimy pamiętać, że odwonienie nie jest związane jedynie z utratą płynów lecz również elektrolitów. Wraz z wodą z naszego organizmu wydalane są ważne dla naszego zdrowia pierwiastki tj. potas, magnez, sód i wapń. To one odpowiedzialne są za prawidłową pracę mięśni, układu nerwowego czy zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. W konsekwencji ich braku może dojść do omdleń, zaburzeń rytmu serca, zmęczenia oraz problemów z koncentracją.

Kiedy dopuścimy do poważnego odwodnienia możemy uszkodzić nerki, a w przypadku utraty wody na poziomie 10-15% skończy się to dla nas śmiercią.

Zawsze swoim pacjentom mówię o takim prostym teście, który jest dobrym wyznacznikiem prawidłowego nawodnienia organizmu. Wystarczy dotknąć warg językiem – jeśli są wilgotne, to znaczy, że organizm jest nawodniony w optymalnym stopniu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Urszula Puczkowska, internista.

Jakie mogą być objawy odwodnienia?

Pewien chirurg dr Karan Rajan udostępnił na swoim profilu na TikTok filmik w którym opowiada o nietypowych objawach, które mogą wskazywać na odwodnienie.

1# Ochota na słodkie

kobieta je pączka
źródło: canva

Apetyt na słodycze może oznaczać, że wątroba ma problemy z rozłożeniem glikogenu do glukozy z powodu niewystarczającej ilości płynów. Wówczas w naszym krwioobiegu stężenie glukozy jest za niskie i nasz organizm robi wszystko, żeby przywrócić prawidłowy poziom. A najlepszym sposobem na to jest zjedzenie czegoś słodkiego.

2# Suchość oczu

podrażnione oczy
źródło: canva

To bardzo częsty objaw, szczególnie w czasie upałów. Gdy odczuwasz suchość, podrażnienie lub uczucie piasku pod powiekami może oznaczać to, że jesteś odwodniony.

Twoje ciało wytwarza łzy nie tylko wtedy, gdy płaczesz. Łzy służą również do nawilżenia i oczyszczenia oczu – wyjaśnia lekarz.

3# Brzydki zapach z ust

nieświeży oddech
źródło: canva

Gdy organizmowi brakuje wody, oszczędza płyny gdzie tylko może. Przestajemy się pocić, oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w ustach produkowane jest mniej śliny. W wyniku tego zmienia się pH jamy ustnej. Drobnoustroje i patogeny zaczynają szybciej się rozmnażać a to skutkuje nieprzyjemnym oddechem.

Odwodnienie oznacza mniej śliny, więcej bakterii i więcej niemiłego oddechu – mówi wprost dr Karan Rajan.

@dr.karanr

3 weird signs of dehydration!

♬ original sound – Dr Karan Raj

Źródła: www.msn.com