×

3 naturalne, ziołowe sposoby na wypadające włosy. Stymulują, pobudzają i odżywiają

Jak dbać o włosy, kiedy te są coraz słabsze i jest ich coraz mniej? Nie ulega wątpliwości, że ogromne znaczenie ma tutaj odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Warto jednak pomóc włosom również z zewnątrz. Świetnie sprawdzą się tutaj leki ziołowe, które nie tylko wzmocnią i odżywią włosy, ale także sprawią, że będzie wypadać ich zdecydowanie mniej.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadające włosy są prawdziwą zmorą zwłaszcza dla kobiet, które chcą wyglądać pięknie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele:

  • zaburzenia hormonalne
  • choroby tarczycy
  • niedobór witamin
  • predyspozycje genetyczne
  • stres
  • zatrucie
  • błędy w pielęgnacji

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę bogatą w cynk i żelazo – pierwiastki, które często są przyczyną problemu. Istnieje także kilka naturalnych, ziołowych sposobów, które warto wypróbować. Należy je traktować jako swego rodzaju suplement diety, a nie magiczny środek, który mimo wszystko sprawi, że w Twoje włosy w mgnieniu oka zostanie tchnięte nowe życie. Bardzo istotne jest w tym przypadku, aby zająć się cebulkami włosów, które mają ogromne znaczenie w przypadku wypadania włosów. Stymuluj je, pobudzaj i odżywiaj.

Czas na cenne wskazówki…

#1 Preparat ze skrzypem polnym i geranium (bodziszek)

Choć to dość nietypowe połączenie, jest skuteczne. Skrzyp dostarczy cystein, selenu, krzemionki i kilku innych składników, które będą odpowiedzialne za wzmocnienie i pobudzenie włosów do wzrostu. Geranium z kolei dodatkowi pobudzi i odżywi mieszki włosowe. Do przygotowania preparatu potrzebny będzie litr wody. Zagotuj ją, dodaj do niej 7 łyżek skrzypu polnego i 5 listków geranium. Kiedy mieszanka już się zagotuje, pozwól jej ostygnąć. Następnie nałóż ją na wilgotne włosy i zacznij energicznie wmasowywać. Nie spłukuj jej i nie stosuj suszarki. Tego typu zabieg stosuj 3 razy w tygodniu.

#2 Balsam z rozmarynu i pokrzywy

Połączenia tych dwóch roślin z powodzeniem stosowano już w starożytności głównie do łagodzenia objawów łysienia u mężczyzn. Jak działa? Korzeń pokrzywy blokuje produkcję hormonu DHT, który finalnie odpowiada za łysienie. Jak przygotować tego typu mieszankę? Korzeń pokrzywy i dwie gałązki rozmarynu ugotuj w dwóch szklankach wody i odczekaj do ostudzenia. Gotowy preparat wmasuj delikatnie w włosy, a następnie spłucz ciepłą wodą. Stosuj 3-4 razy w tygodniu.

#3 Balsam z octu jabłkowego i naparu z szałwii

Ocet jabłkowy zawiera siarkę – fundament zdrowych i mocnych włosów. Szałwia z kolei odżywia cebulki i skórę głowy, co odbija się pozytywnie na kondycji włosów. Przygotuj napar z szałwii (na trzy łyżki dwie szklanki wody). Kiedy napar ostygnie, dodaj pół szklanki octu jabłkowego. Całość wymieszaj. Tak przygotowaną mieszankę wmasuj w skórę głowy i wilgotne włosy. Na koniec spłucz ją ciepłą wodą i umyj włosy zwykłym szamponem. Stosuj 3 razy w tygodniu.

Źródła: ópez Garcés J, Jiménez Nieto L.C, Contreras Domingo O “Anatomía y Fisiología Humanas Básicas para peluquería” Editorial Videocinco. Madrid.1997, Sandhu, N. S., Kaur, S., & Chopra, D. (2010, July). Equietum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research, Erkan, N., Ayranci, G., & Ayranci, E. (2008). Antioxidant activities of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) extract, blackseed (Nigella sativa L.) essential oil, carnosic acid, rosmarinic acid and sesamol. Food Chemistry, 110(1), 76–82.

Może Cię zainteresować