×

3 godziny przed komputerem powodują próchnice. Polscy naukowcy wstrząśnięci wynikami

Każdy, kto pracuje przed komputerem wie jak ciężko jest nie podjadać…

Często sięgamy wtedy do tych niezdrowych przekąsek, które powodują m.in. próchnicę

To wniosek do którego doszli polscy naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego!

Profesor Dorota Olczak – Kowalczyk, autorka badań mówi: „Ci, którzy mieli próchnicę, spędzali średnio przed komputerem czy telewizorem ponad 3 godziny dziennie. Siedzenie przed ekranem sprzyja jedzeniu niezdrowych przekąsek, bogatych m.in. w cukry.”

Nie jest to dobra informacja dla tych, którzy pracują przed komputerami

Sama jestem taką osobą i muszę się przyznać, że już dzisiaj zjadłam słodką przekąskę…

„Jeżeli spożywamy coś słodkiego, co zawiera cukier – ten cukier jest metabolizowany przez bakterie. Te bakterie produkują kwas. Naszej ślinie potrzebne jest co najmniej 40 minut, żeby zneutralizować ten kwas. Jeżeli spożywa coś słodkiego co godzinę, to właściwie te kwasy wciąż są produkowane, a ślina nie ma szansy na to, by wyrównać te drobne uszkodzenia, które powstały” – wyjaśnia prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.

W czym leży problem? W tym, że nie zdajemy sobie z tego sprawy czy po prostu wygrywa łakomstwo? A może chcemy zabić nudę lub monotonie, która dopada nas przed ekranami?

„Jeżeli ktoś siedzi bardzo długo przed komputerem, je, pije, a później jeszcze- bo np. robi to w nocy – nie wyszczotkuje zębów… to już na pewno będzie te próchnicę miał.” – powiedziała profesor Olczak-Kowalczyk.

Niepokojące informacje, jakie zostały wykazane w badaniach to m.in. te dotyczące higieny jamy ustnej.

Okazuje się, że osoby spędzające długie godziny przed komputerem, zdecydowanie rzadziej używają nici dentystycznych, a co więcej nie myją zębów przed snem

Czy należysz do tej grupy?

Może Cię zainteresować