×

17 porad, które zmienią życie osób cierpiących na alergię. Pyłki nie będą Ci już straszne!

Ach, wiosna, piękny czas w roku, kiedy drzewa i kwiaty próbują cię zabić. Znasz to uczucie?

Niezależnie od tego, czy przez większość swojego życia borykałeś się z alergiami, czy po prostu po raz pierwszy w tym roku poczułeś piekielne efekty krążących w powietrzu pyłków, istnieją rzeczy, które pozwolą Ci zminimalizować efekty uboczne alergii.

Oto 17 porad, które zmienią życie osób cierpiących na alergię:

#1 Oto, jak rozpoznać, czy to uczulenia czy coś innego

Dwa największe wskaźniki to objawy i czas ich działania. Większość dolegliwości niezwiązanych z alergią ulega poprawie w ciągu trzech do pięciu dni, natomiast alergie trwają przez kilka tygodni.
Inną wskazówką jest świąd wokół oczu, uszu, nosa i gardła, który jest częstym objawem alergii. Kaszel i przekrwienie oczu mogą być objawem. Kaszel związany z alergiami będzie suchy.

#2 Przyjmuj lekarstwa na alergię, zanim objawy zaczną doskwierać

Dla osób, które wiedzą, że mają alergie sezonowe, zwykle najlepiej jest zacząć przyjmować lekarstwa na początku kwietnia. To dlatego, że łatwiej jest kontrolować objawy, zanim się pojawią. Jeśli cierpisz, a nie zacząłeś jeszcze brać leków, weź coś jak najszybciej!

#3 Zacznij od tabletek bez recepty

Tabletki antyhistaminowe o 24-godzinnym działaniu, taka jak Zyrtec, Claritin, Allegra mogą być stosowane codziennie podczas sezonu alergicznego i są dostępne bez recepty. Będą one działać dłużej i mają mniej działań niepożądanych niż te na receptę. Jeśli po kilku dniach nie zauważysz różnicy, spróbuj innej marki.

#4 Jeśli lekarstwo zawiera środek udrożniający górne drogi oddechowe, nie przyjmuj go dłużej niż kilka dni

Takie leki często zawierają pseudoefedrynę, która może mieć wiele negatywnych skutków ubocznych. Gdy Twój organizm przyzwyczai się do pseudoefydryny – potrzebuje jej coraz więcej. Długotrwałe stosowanie może podnieść ciśnienie krwi.

#5 Alergolodzy nie zalecają środków udrożniających do nosa, ponieważ można się od nich uzależnić

Leki udrożniające do nosa, mogą być świetne, gdy naprawdę nie można oddychać, ale eksperci ostrzegają przed użyciem ich przez ponad trzy dni. Długotrwałe stosowanie może powodować, że uczulenie się nasili, powodując nieżyt nosa.

#6 Możesz wyczyścić zatoki z zestawem do irygacji

Może to wygląda jak średniowieczne urządzenia tortur, ale naprawdę pomaga. Chociaż nie leczy on alergii, może pomóc wypłukać pyłek i śluz z zatkanego nosa. Nie jest to przyjemne do zrobienia, ale jeśli możesz to staraj się regularnie płukać zatoki, a naprawdę poczujesz różnicę.

#7 Jeśli masz zatkany nos, spróbuj oddychać parą wodną

Jeśli płukanie nosa nie są Twoim konikiem, oddychanie w ciepłym i wilgotnym powietrzu może trochę pomóc odetkać Twoje zatoki, co może być szczególnie pomocne w trakcie przechodzenia alergii. W warunkach domowych możesz spróbować puścić gorącą wodę pod prysznicem i oddychać nią.

#8 Jeśli masz regularny kaszel skontaktuj się z lekarzem lub alergologiem

Kiedy zaczniesz wykazywać objawy takie jak kaszel, świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej, skonsultuj się z lekarzem. Charakterystyczny dla alergii jest suchy kaszel, zwłaszcza w nocy lub po wysiłku. Objawy te mogą być oznaką ataku astmy, więc warto udać się do lekarza, aby można było uzyskać odpowiednie leczenie.

#9 Dla swędzących oczu znajdziesz krople do oczu bez recepty

Krople do oczu dostępne w aptece pomagają, ale jeśli Twoje objawy są ciężkie, powinieneś używać kropli na receptę. W takich przypadkach pomaga umieszczenie chłodnego, wilgotnego okładu na oczach.

#10 W czasie sezonu alergicznego, unikaj noszenia szkieł kontaktowych

Soczewki mogą sprawić, że w czasie alergii twoje oczy będą jeszcze bardziej podrażnione. Powodują to alergeny, które przedostają się za szkła kontaktowe. Noś okulary tak długo, aż pylenie się skończy.

#11 W czasie sezonu alergicznego, śpij przy zamkniętych oknach

Zdaję sobie sprawę, że w tym czasie, spanie przy zamkniętych oknach, może być trudnym zadaniem, a w szczególności jeżeli nie masz klimatyzacji. To jednak ważne, ponieważ drzewa pylą od 4 do 6 rano i jest to najgorszy czas w ciągu dnia na otwieranie okien.

#12 Zrezygnuj z porannego joggingu i przełóż go na godziny wieczorne lub nocne

Możesz także wybrać się na siłownię. O świcie pylenie jest największe, a więc w tym czasie najlepiej przebywaj w zamkniętym pomieszczeniu.

#13 Bierz prysznic i zmieniaj ubranie od razu po przyjściu do domu

To może wydawać się przesadne, ale z rzeczywistości wcale tak nie jest. Umycie ciała, włosów oraz zmiana ubrań to podstawowe czynności, które każdy alergik powinien wykonać zaraz po przyjściu do domu. Co więcej, poproś członków swojej rodziny o to samo. W ten sposób pyłek nie będzie rozprzestrzeniać się po twoim domu.

#14 W czasie sezonu alergii należy częściej kąpać zwierzęta

Nawet jeżeli nie jesteś uczulony na sierść zwierząt, twój pies lub kot może roznosić pyłki po twoim domu. W czasie sezonu alergicznego kąp swoje zwierzaki ok. 1-2 razy w tygodniu.

#15 Nie zapominaj, że przyczyną alergii może być także pomieszczenie, w którym się znajdujesz

Roztocza kurzu, pleśnie i zwierzęta domowe mogą przyczynić się do zwiększenia objawów alergii sezonowej. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza w sypialni, a jeżeli jesteś uczulony na roztocza kurzu, ogranicz ilość dywanów w swoim domu oraz kup pokrowiec na łóżko.

#16 Jeżeli żadna z wyżej wymienionych porad nie działa, skonsultuj się z alergologiem

Jeżeli próbowałeś już dosłownie wszystkiego, a nadal nic ci nie pomogło, koniecznie wybierz się do alergologa. Wykona on testy i dowie się, na co dokładnie jesteś uczulony. W ten sposób będzie mógł dobrać leki, które zmniejszą dokuczające objawy alergii. Jeżeli to nie pomoże, zapewne zasugeruje odczulanie, które po dłuższym czasie daje trwały efekt i w końcu pożegnasz się z alergią.

Może Cię zainteresować