×

16-latka chora na COVID-19 przeżyła koszmar. Trzy szpitale odmówiły jej przyjęcia

Ta sytuacja nigdy i nigdzie nie powinna mieć miejsce. W końcu chodziła o zdrowie, a nawet życie 16-letniej dziewczyny. Dziewczyny, która po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 miała trafić do szpitala. Problem w tym, że żadna mieszcząca się w okolicy placówka nie chciała jej przyjąć. Wszędzie bowiem tłumaczono, że nie ma dla niej miejsca.

Infekcja COVID-19 stanowiła dla 16-latki realne zagrożenie

Całą sytuację, do której doszło przed kilkoma dniami w woj. świętokrzyskim, jako pierwsza opisała kielecka „Gazeta Wyborcza”. 16-latka z powiatu skarżyskiego zaraziła się koronawirusem. Choć wydawać by się mogło, że jako młoda dziewczyna przejdzie zakażenie bardzo lekko lub bezobjawowo, w jej przypadku sytuacja była zdecydowanie bardziej skomplikowana. Oprócz tego, że zdradzała objawy infekcji, miała poważne problemy na tle kardiologicznym, co w połączeniu stanowiło realne zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia. Niezbędna była hospitalizacja nastolatki.

Trzy szpitale odmówiły przyjęcia dziewczyny

Dziewczynę zabrała karetka, która jeździła od szpitala do szpitala, bo żadna placówka nie chciała jej przyjąć. Powód? Brak miejsc, a przynajmniej tak się tłumaczono. Jak podaje portal fakt.pl, 16-latce przyjęcia miały odmówić aż trzy szpitale, w tym szpital w Sandomierzu i Krakowie. Kiedy natomiast trafiła do szpitala w Skarżysku-Kamiennej, który znajdował się najbliżej miejsca zamieszkania nastolatki, okazało się, że nie jest on przystosowany do opieki nad takimi osobami.

To był absurd. Usłyszałem, że pacjentkę kieruje do nas wojewódzki dyspozytor, bo w sąsiednim szpitalu w Starachowicach nie ma miejsc. A przecież my mamy tylko oddział pediatryczny, nastolatka potrzebowała specjalistycznego leczenia w związku z jej wcześniejszymi problemami zdrowotnymi – powiedział „Gazecie Wyborczej” Krzysztof Grzegorek, wicedyrektor ds. medycznych szpitala w Skarżysku-Kamiennej

Grzegorek dodał także, że takie sytuacje mogą mieć miejsce częściej. Już dziś w województwie ma brakować miejsc dla osób chorych na COVID-19, podczas gdy wiele placówek nie posiada oddziałów zakaźnych, a tym samym nie jest przygotowana do przyjmowania takich przypadków.

Nie wszystkie sale posiadają bowiem węzły sanitarne, nie mówiąc już o śluzach. Położenie na takiej sali pacjenta z koronawirusem może grozić rozprzestrzenieniem się wirusa w całym szpitalu – czytamy w „GW”

Nastolatka trafiła do placówki w Warszawie

Szpital w Skarżysku Kamiennej finalnie zaproponował rodzicom 16-latki miejsce w przyszpitalnej strefie buforowej. Na taką propozycję się jednak nie zgodzili. Zażenowany całą sytuacją ojciec dziewczyny zaangażował do rozwiązania problemu wojewódzki koordynator do spraw ratownictwa medycznego. Dopiero wtedy znaleziono szpital w Warszawie, który zgodził się przyjąć 16-latkę.

Koronawirus raport

Dziś padł kolejny rekord potwierdzonych zakażeń w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia podało informację o 1967 nowych przypadków zakażenia z województw: małopolskiego (285), mazowieckiego (268), pomorskiego (180), kujawsko-pomorskiego (179), wielkopolskiego (173), śląskiego (148), łódzkiego (117), podkarpackiego (107), warmińsko-mazurskiego (102), lubelskiego (98), dolnośląskiego (96), podlaskiego (64), zachodniopomorskiego (58), świętokrzyskiego (43), lubuskiego (28) i opolskiego (21). Z powodu COVID-19 zmarła kolejna osoba, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 29 osób.

Od 4 marca, czyli początku epidemii w Polsce, zakażenie koronawirusem potwierdzono u 93 481 osób, z czego 2 543 zmarło.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: RadioZET.pl, kielce.wyborcza.pl, PAP

Może Cię zainteresować