Kategorie DłonieUrodaZdrowie

13 niebezpiecznych chorób, o których najwcześniej dowiesz się ze stanu swoich paznokci

Dzisiaj paznokcie uważane są głównie za czysto estetyczną cechę naszych ciał. Szacuje się, że światowy rynek lakierów do paznokci osiągnie 15,55 miliarda dolarów do 2024 roku. Nic dziwnego, w końcu zadbane dłonie to wizytówka człowieka.

Okazuje się jednak, że Twoje paznokcie mogą nie być jedynie platformą współczesnego wzornictwa, lecz także odzwierciedleniem Twojego ogólnego stanu zdrowia

Poznaj cechy paznokci, które zdradzają choroby!

#1 Kolor twoich paznokci – w większości przypadków żółte paznokcie wskazują na grzybicę

Jeśli nie zostaniesz poddany zabiegowi w odpowiednim czasie, stan ten może się pogorszyć, a paznokcie mogą nabrać zielonkawego zabarwienia i stać się kruche. Inne możliwe przyczyny żółtego koloru to starzenie się, problemy z płucami spowodowane paleniem i częste używanie niskiej jakości lakierów akrylowych.

#2 Białe paznokcie z paskiem różu na górze mogą być oznaką zastoinowej niewydolności serca, niewydolności nerek, cukrzycy i niektórych problemów z wątrobą, takich jak zapalenie wątroby lub marskość

#3 Jeśli Twoje paznokcie są bardzo blade, prawdopodobnie masz niedobór składników odżywczych lub problemy z krążeniem, które uniemożliwiają dotarcie krwi do palców

W ciężkich przypadkach może to prowadzić nawet do niedokrwistości lub niedoboru żelaza we krwi.

#4 Ciemnoczerwone paznokcie mogą wskazywać na chorobę serca

Jeśli zaczerwienienie rozciąga się na boki paznokci i skórek, to może być oznaką choroby autoimmunologicznej zwanej toczniem.

#5 Niebieskawe lub fioletowe paznokcie zwykle oznaczają, że Twoje ciało nie ma wystarczającej ilości tlenu

Wśród innych możliwych przyczyn są problemy z sercem i problemy z płucami, takie jak rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

#6 Jeśli Twoje paznokcie brązowieją, może to oznaczać, że masz chorobę tarczycy lub problemy żywieniowe

Szare przyciemniane paznokcie są zwykle spowodowane przyjmowaniem niektórych leków na receptę, takich jak tabletki przeciwmalaryczne.

 

Tekstura Twoich paznokci pozostawia wiele do życzenia? Zobacz, co może oznaczać!

#1 Kruche, rozszczepione paznokcie są zwykle związane z niedoczynnością tarczycy, stanem, w którym Twoja tarczyca działa zbyt wolno

Suche i kruche paznokcie mogą również wskazywać na niedobór witamin A, C i witaminy B7. Innym możliwym powodem tego problemu paznokci jest nadużywanie zmywacza do paznokci.

#2 Pionowe grzbiety są zwykle normalną oznaką starzenia się, podobnie jak zmarszczki na twarzy

Jeśli staną się bardziej widoczne w młodym wieku, może to oznaczać, że cierpisz na brak witaminy B12 lub niedobór magnezu.

#3 Poziome grzbiety są zazwyczaj wynikiem bezpośredniego urazu paznokcia

Jednakże, jeśli widzisz je na więcej niż jednym paznokciu, mogą również być oznaką poważnej choroby o wysokiej gorączce, takiej jak szkarlatyna lub zapalenie płuc.

#4 Wżeranie się paznokcia może wskazywać na problemy skórne, takie jak łuszczyca, egzema i zapalenie skóry

Może to być również wczesnym objawem zaburzeń tkanki łącznej, w tym zapaleniem stawów, chorobą atakującą stawy.

 

Wzrost paznokci mówi także wiele o zdrowiu człowieka!

#1 Gdy Twoje paznokcie wyglądają jak łyżka z wypukłymi grzbietami może być oznaką hemochromatozy, zaburzenia, które występuje, gdy ciało wytwarza zbyt dużo żelaza

Jest to również związane z niedokrwistością z niedoboru żelaza, chorobami serca i słabym krążeniem krwi.

#2 Występowanie paznokci pojawia się, gdy palce stają się powiększone, a paznokcie zakrzywiają się w dół

Ten rodzaj wzrostu paznokcia może być oznaką niskiej zawartości tlenu we krwi, która jest zwykle spowodowana chorobą płuc. Może być również związane z chorobą wątroby lub nerek, chorobami serca, zapalną chorobą jelit i AIDS.

#3 Paznokcie oderwane od skóry zwykle wskazują na nadczynność tarczycy, stan, w którym gruczoł tarczowy uwalnia zbyt wiele hormonów do organizmu

Luźne paznokcie mogą również oznaczać infekcję grzybiczą, łuszczycę, słabe krążenie krwi lub amyloidozę lub nadmiarową ilość amyloidu białkowego w organach i tkankach.

 

Teraz wiesz, że obserwacja swoich paznokci ma ogromny sens

Przekaż tę informację swoim najbliższym!

Źródło: brightside.me | Fotografie: brightside.me, www.Instagram.com | Miniatura wpisu: google.com