×

13 prostych i przyjemnych ćwiczeń mózgu, które poprawiają pamięć i koncentracje

Jesteś zapominalski? Mało ćwiczysz swoją pamięć, a w zasadzie w ogóle odkąd ukończyłeś szkołę? Jeżeli tak, te porady są dla Ciebie!

Wychodzisz z domu, zamykasz drzwi i nagle zdajesz sobie sprawę, że znowu zapomniałeś telefonu. To takie frustrujące uczucie! Objawy niskiej uważności i zamieszania nie są normalną częścią starzenia się. Jeśli zauważyłeś, że zaczynasz zapominać, nadszedł czas, aby obudzić mózg i spróbować ćwiczeń, które mogą poprawić Twoją pamięć!

Poznaj zatem aż 10 niezwykłych i prostych sposobów, by nasza pamięć działała jak w zegarku! Przeważnie są to przyjemne ćwiczenia od których możesz zacząć dzień lub wykorzystać w ciągu dnia podczas przerwy.

#1 Zamieniaj dłonie podczas wykonywania codziennych czynności

Zwykle dominuje tylko jedna ręka i używamy jej przez większość czasu. Ja jestem praworęczna, więc z automatu prawie wszystko wykonuje prawą dłonią. Jak się okazuje, nie jest to do końca dobre. 

Używanie przeciwnej dłoni wzmocni połączenia neuronowe w mózgu.

Możesz to zrobić podczas mycia zębów, mycia naczyń, pisania, czyszczenia lub nalewania napojów. Za pierwszym razem może to być bardzo trudne, ale powoli przyzwyczaisz się do tego i zapewnisz mózgowi dobry trening.

#2 Czytaj książki na głos

Czytanie na głos może zwiększyć Twoją pamięć! Mówienie i słuchanie siebie pomaga mózgowi przechowywać informacje.

Możesz ćwiczyć to ze swoim przyjacielem lub dzieckiem. Jeśli nie możesz tego zrobić, dobrze jest przejść do audiobooków. Ten rodzaj czytania pobudza wyobraźnię w inny sposób, a inne obszary mózgu zaczynają działać.

#3 Jedz pałeczkami

Angażowanie skoncentrowanych obszarów komórek nerwowych w opuszkach palców może stymulować mózg. Aktywność palca, podobnie jak używanie pałeczek, pomaga mózgowi, poprawiając krążenie. Ponadto uważne jedzenie może pomóc w trawieniu i kontrolować kalorie.

#4 Obudź się i powąchaj wanilię

Wielu z nas budzi się rano i pije świeżą kawę. Możesz po prostu zmienić zwykłą poranną rutynę i obudzić się na coś innego! Może to być zapach wanilii lub róż. Zachowaj ekstrakt swojego ulubionego zapachu przez tydzień i otwórz go, gdy obudzisz się rano.

Ćwiczenie to jest bardzo łatwe i zostało opisane w książce Keep Your Brain Alive: 83 Ćwiczenia neurobowe, aby zapobiec utracie pamięci i zwiększyć sprawność umysłową autorstwa Larry’ego Katza i Manninga Rubina Wyczuwając rano nowy zapach, możesz aktywować nowe ścieżki neuronowe.

#5 Noś zatyczki do uszu

Larry Katz i Manning Rubin również zalecali noszenie zatyczek do uszu. Na przykład możesz to zrobić, gdy dołączasz do rodziny na śniadanie. Przeżyj świat bez dźwięku! Ale nie zapomnij ostrzec swoich bliskich, że dzisiaj próbujesz nowej techniki.

Nasza poranna rutyna może sprawić, że będziemy w połowie słuchać, ponieważ nasz mózg ma całkiem niezłe pojęcie, czego się spodziewać. Zablokuj swoją główną drogę sensoryczną, zakładając zatyczki do uszu i wykorzystuj inne sposoby wykonywania prostych zadań, takich jak jedzenie lub picie kawy.

#6 Zacisnąć pięść

Amerykańscy psychologowie twierdzą, że zaciskanie prawej ręki przez 90 sekund pomaga w tworzeniu lepszej pamięci. Ten sam ruch po lewej stronie może poprawić przywołanie pamięci.

Ten wniosek został wyciągnięty po eksperymencie z 50 dorosłymi, którzy lepiej radzili sobie z zapamiętywaniem słów z długiej listy, zaciskając pięści.

#7 Zwiększ tętno 3 razy w tygodniu

Zwiększ tętno 3 razy w tygodniu przez 20 minut. Możesz to zrobić po prostu spacerując i sprawdzając tętno za pomocą smartwatcha.

Twój mózg będzie zanurzony w tlenie i pomoże hodować nowe komórki. Dlatego ćwiczenia aerobowe są tak ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

#8 Twórz obrazki słowne i baw się nimi

Weź dowolne słowo i zacznij wizualizować pisownię tego słowa w swojej głowie. Po zakończeniu tej czynności pomyśl o innych słowach, które zaczynają się lub kończą tymi samymi 2 literami. Tego rodzaju  łamigłówki sprawią, że Twój mózg będzie aktywny i ostry.

#9 Otwórz okno podczas jazdy

Jazda w ciszy może być bardzo relaksująca, ale jeśli pogoda na zewnątrz jest idealna, otwórz okno! Poczuj zapach świeżego deszczu, usłysz śpiew ptaków.

Twój mózg natychmiast zacznie tworzyć skojarzenia między widokami, dźwiękami i zapachami, które zauważysz.

#10 Wykonaj 4 szczegółowe obserwacje

Ćwicz, kiedy jesteś poza domem! Zapamiętaj 4 szczegóły osób, które spotkasz publicznie. Na przykład zwróć uwagę na kolor ich włosów, rodzaj noszonych butów lub ich zapach.

Nie obserwujemy wystarczająco. Dotarliśmy do punktu, w którym często nie otrzymujemy informacji, które nasz mózg powinien zapamiętywać i można to naprawić. Siedząc w kawiarni, wybierz jedną osobę i opisz ją szczegółowo w swojej głowie.

#11 Odpręż się

Aby ułatwić sobie wszystkie powyższe ćwiczenia, powinniśmy wcześniej się zrelaksować, by nasz mózg lepiej przyswajał informacje. Na pewno nie raz miałeś sytuację, że w momencie dużego stresu, nie byłeś w stanie sobie nic przypomnieć. A gdy się już uspokoimy, informacje wracają do nas jak na zawołanie.

Dlatego postaw także na regularny odpoczynek!

#12 Ruszaj oczami

Jedyne co musisz robić, to przez 30 sekund wodzić oczyma z jednej strony na drugą, a wtedy mózg usprawnił zdolność zapamiętywania. Te ruchy gałki ocznej ułatwią współpracę prawej i lewej półkuli mózgu. Następnie spróbuj robić tzw. ósemki raz w jedną, raz w drugą stronę.

Wykonuj to ćwiczenie kilka razy w ciągu całego dnia, a dodatkowym atutem jest fakt. zadbanie higieny wzroku.

#13 Googluj

Wyszukuj różnego rodzaju informacje w sieci i gimnastykuj dzięki temu szare komórki! kilka dni takich aktywnych poszukiwań sprawi, że partie mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji uaktywnią się!

Jakie ćwiczenie zamierzasz ćwiczyć? Czy masz własne skuteczne wskazówki, jak wzmocnić swoją pamięć? Podziel się z nami swoimi komentarzami na Facebooku!

Może Cię zainteresować