×

12 intrygujących faktów dotyczących ludzkiej psychiki, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy

Niektóre aspekty ludzkiej psychiki nadal pozostają dla nas tajemnicą i nic w tym dziwnego, umysł człowieka to naprawdę skomplikowana maszyneria. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć i odkryć, co znajduje się w naszych głowach i co kieruje różnorodnymi procesami, które w nich zachodzą. Dzięki ich pracy poznać możemy bardzo ciekawe fakty dotyczące ludzkiego umysłu. Większość z nich z pewnością namiesza Ci w głowie.

14 intrygujących faktów dotyczących ludzkiej psychiki, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy:

1# Chyba każdy z nas posiada swoją ulubioną piosenkę, prawda?

Teraz spróbuj ją sobie przypomnieć. Najprawdopodobniej będzie miała ona związek z silnymi emocjami lub ważnymi wydarzeniami z przeszłości. Nie jest tak bez powodu. To właśnie dzięki emocjom piosenka ta została zarejestrowana w Twojej głowie jako wyjątkowa.

2# Muzyka wpływa na to, w jaki sposób parzysz na świat

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Groningen pokazało, że muzyka ma ogromny wpływ na postrzeganie otaczającej Cie rzeczywistości i wpływa na zachowanie. Może zauważyłeś, że gdy słuchasz żywej i energicznej muzyki podczas jazdy samochodem silniej naciskasz na pedał gazu?

3# Im więcej wydajesz na innych, tym jesteś szczęśliwszy

<a href=freepik.com">

freepik.com

Stajesz się szczęśliwszy i bardziej zadowolony z samego siebie, gdy sprawiasz bliskim prezenty. Pamiętaj, aby dać dużo w tym sezonie świątecznym!

4# Wydawanie pieniędzy na doświadczenia zamiast rzeczy również sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwszy

Za rok czy dwa nie będziesz pamiętać, że kupiłaś sobie właśnie tę bluzkę, a wyjazdy z ukochanymi bliskimi będziesz wspominać do końca życia.

5# Dziś dziecięcy umysł jest znacznie bardziej narażony na choroby niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu

<a href=freepik.com">

freepik.com

Dzieci są dziś bardziej obciążone chorobami niż przeciętny pacjent oddziału psychiatrycznego w 1950 roku. Jest to dość przerażający fakt. Około połowa populacji ludzkiej obecnie cierpi na lęki, depresję oraz nadużywają niedozwolonych substancji.

6# Niektóre praktyki religijne zmniejszają stres

„The American Psychiatric Publishing Textbook of Mood Disorders” pokazuje, że ludzie, którzy angażują się w medytację i modlitwę są znacznie mniej zestresowani.

7# Pieniądze kupują szczęście, ale tylko do 300.000 zł rocznie

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Dla przeciętnego człowieka ta kwota rozwiązuje wszelkie problemy, uwalnia i zapewni dobrobyt i szczęście, ale nie rozpieści na tyle, aby nie czerpać radości z życia.

 

8# Osoby w wieku od 18 do 33 lat są najbardziej zestresowane

Edukacja, pierwsza wymagająca praca, docieranie się z partnerem i zakładanie rodziny – to wszystko może wyjaśniać to zjawisko

9# Przekonując siebie, że się wyspałeś mózg w to uwierzy!

<a href=freepik.com">

freepik.com

W ten sposób możesz dostarczyć sobie większej ilości energii. Nazywali to „snem placebo”.

10# Inteligentni ludzie nie doceniają siebie, a nieświadomi ludzie uważają, że są genialni

Nazywa się to efektem Dunninga Kruger’a i mówi o tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.

11# Jeśli ogłosisz wszystkim swoje cele, mniej prawdopodobne jest je spełnisz

<a href=freepik.com">

freepik.com

To prawda. Testy od 1930 roku całkiem dobrze to udowodniły.

12# Twoje decyzje są bardziej racjonalne, gdy myślisz w innym języku

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago wykazały, że obywatele koreańscy, którzy myśleli w językach obcych, zmniejszyli swoje uprzedzenia i byli mniej stronniczy.

Może Cię zainteresować