Kategorie SuperfoodsZdrowie

12 cudownych rzeczy, które dzieją się w ciele, gdy codziennie przyjmuje olej z ryb

Nie wszyscy mamy nawyk przyjmowania witamin czy chociażby oleju z ryb. A jak się okazuje, warto przemyśleć tę sprawę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 1/3 wszystkich zgonów związanych jest z chorobami układu krążenia

Jednak większość mieszkańców Rosji nigdy nie słyszała o problemach związanych z sercem. Sekret tkwi w produkcie, o którym wszyscy słyszeli – oleju z ryb. Olej rybny zawiera niezastąpione kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3 i omega-6, które pomagają utrzymać nasze serce i naczynia w zdrowiu.

Zmniejszy się ryzyko chorób serca

Wyliczenie zdrowych właściwości oleju z ryb zawsze zaczyna się od jego pozytywnego wpływu na poziom cholesterolu w organizmie – ilość „szkodliwego” cholesterolu spada. Tłuszczowe kwasy omega-3 i omega-6 zawarte w oleju z ryb zmniejszają ryzyko chorób serca, ponieważ poziom trójglicerydów spada, pojawienie się płytki nazębnej po wewnętrznej stronie tętnic rozprasza się, a ciśnienie krwi spada.

Będziesz szybciej myślał

Omega-3 zawiera DHA lub kwas dokozaheksaenowy, który utrzymuje zdrowe błony komórkowe i wzmacnia połączenia komórek nerwowych. Te powody uwiadamiają nas, że warto stosować olej z ryb jako sposób zapobiegania chorobie Alzheimera.

Liczne badania wykazały również , że olej rybny stymuluje funkcję mózgu i poprawia czas reakcji, wyższe funkcje mózgu i szybkość podejmowania decyzji.

Poprawi się układ odpornościowy

W wielu krajach wielonienasycone kwasy dodaje się do zwykłej żywności, takiej jak masło lub margaryna. Chodzi o to, że jest to dodatkowe źródło omega-3 zawarte w oleju z ryb i stymuluje produkcję prostaglandyn. One natomiast sprawiają, że system immunologiczny  jest silniejszy.

Poprawi się Twoja wytrzymałość

Naukowcy potwierdzają, że po regularnym przyjmowaniu tych składników odżywczych, organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz podczas długich treningów, oszczędzając magazynowanie glikogenu na trudniejsze ćwiczenia. Zwiększa to czas, jaki może ćwiczyć sportowiec.

Zmniejszy się ryzyko problemów motorycznych

W połowie ubiegłego wieku zauważono, że ludzie, którzy mieszkają blisko morza i jedzą ryby, rzadziej odczuwają bóle stawów. Dzieje się tak, ponieważ stawy potrzebują tłuszczu: bez tłuszczu tkanki stawów tracą elastyczność, co ostatecznie prowadzi do obrażeń. Oczywiście olej rybny nie jest bardzo skuteczny w leczeniu zapalenia stawów, ale zdecydowanie jest świetny do zapobiegania temu problemowi.

Szybko przywrócisz energię po treningach

Podczas badań, w których uczestnicy musieli oszacować efekt przyjmowania kwasów omega-3, twierdzili, że liczba procesów zapalnych i intensywność bólów mięśniowych po treningach została zmniejszona.

Eksperymenty na mięśniach wykazały, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe są w stanie chronić komórki nerwowe przed urazami i zapobiegać ich śmierci. 

Łatwiej będzie radzić sobie ze stresem

Wielonienasycone kwasy mogą zwiększać produkcję serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Łatwiej więc poradzisz sobie ze stresem. W niektórych przypadkach olej rybny jest nawet przepisywany dzieciom z zaburzeniami nadpobudliwości.

Według informacji z badania, olej rybny może nawet pozytywnie wpływać na osoby ze schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi.

Zmniejszy się ciśnienie wzroku

Lekarze mogą przepisać olej rybny osobom z jaskrą. Kwasy tłuszczowe pomagają usunąć płyn z oka, co powoduje obniżenie ciśnienia w oku. Oczywiście olej rybny nie może być traktowany jako pełnoprawne lekarstwo, ale wielu badaczy nadal uważa, że dodatkowe źródła omega-3 mogą być  sposobem na zapobieganie problemom z oczami.

Będziesz miał dodatkowe źródło witamin i minerałów

Olej rybny zawiera również cały zestaw minerałów i witamin. Witaminy mogą się różnić w zależności od rodzaju ryb i wielu innych czynników, więc olej rybny nie może być przyjmowany jako multiwitamina.

Jednak olej rybny jako dodatkowe źródło witamin A i  D może pomóc pozbyć się łamliwych włosów i wchłonąć wapń i fosfor. Historycznie stosowanie oleju z ryb było przepisywane tym, którym brakowało witaminy D, a dzieciom przepisywano je w celu zapobiegania krzywicy.

Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo

Olej z ryb ma pozytywny wpływ na skórę, ponieważ kwasy omega-3 mogą magazynować kolagen – elastyczny podkład naszej skóry, który zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Wiek i ciągły stres zmniejszają ilość kolagenu, dzięki czemu skóra jest sucha.

Dodatkowe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może również pomóc w leczeniu trądziku. Spośród wszystkich kwasów tłuszczowych omega-3 ma najsilniejsze działanie immunomodulujące, które przyspiesza gojenie .

Łatwiej będzie Ci się trzymać diety

Podczas badań naukowcy odkryli, że regularne przyjmowanie oleju z ryb zmniejsza apetyt i wywołuje uczucie sytości po jedzeniu.

Ponadto niektórzy naukowcy uważają, że dodatkowe źródło kwasów omega-3 zwiększa zdolność organizmu do rozkładania tłuszczów. Zamiast magazynować tłuszcze, ciało wykorzysta je jako źródło energii do codziennej aktywności. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania na temat oleju z ryb jest to, że ma dużo kalorii.

Twój rozmiar piersi się zmieni

Badania pokazują, że wielonienasycone tłuszcze mogą zwiększać rozmiar biustu. Możesz jeść oliwę z oliwek, suchą fasolę, tofu bądź wodorosty, lub po prostu wziąć olej z wątroby dorsza. To naturalny sposób na powiększenie piersi.

Jaki rodzaj oleju z ryb należy wybrać?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze oleju z ryb, jest to, z czego jest wykonany. W większości przypadków olej rybny produkowany jest z wątroby dorsza – jest to najprostszy i najtańszy sposób. Ale zdecydowanie nie jest najlepszy. Wątroba ma wiele toksyn i szkodliwych metabolitów.

Olej rybny wytwarzany z mięsa i mięśni ryb jest znacznie bardziej korzystny . Najlepiej, jeśli do ich produkcji użyto ryb takich jak łosoś.

Nie kupuj oleju z ryb, jeśli jesteś uczulony na ryby lub jeśli masz problemy z tarczycą, wątrobą, moczem lub trawieniem. Nie bierz go również w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pinterset.com (miniatura wpisu), www.freepik.com