×

11 popularnych metod pierwszej pomocy, które aż 90% osób wykonuje nieprawidłowo

Znajomość podstawowych metod udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna, ale kluczowe znaczenie ma prawidłowe wykonywanie ich. Wiele osób robi to po prostu źle. Sprawdź swoją wiedzę w tym temacie.

1. Polewanie rany wodą utlenioną, jodyną i alkoholem może być niebezpieczne.

Dlaczego źle? Woda utleniona niszczy komórki tkanki łącznej, zapobiegając gojenie ran. Jod i alkohol spalają zdrowe komórki i mogą wywoływać ból, wstrząsy i oparzenia, jeśli są nałożone na ranę.
Zrób to dobrze: Przemyj ranę czystą przegotowaną lub pitną wodą, a następnie zastosuj maść z antybiotykiem. Nie należy nakładać bandaża, chyba że jest to bezwzględnie konieczne, w przeciwnym razie rana będzie się dłużej goić.

2. Masaż serca może prowadzić do złamań żeber i uszkodzenia płuc.

Dlaczego źle? Masaż serca, jeśli jest wykonany nieprawidłowo, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń!
Zrób to dobrze: Masaż serca należy wykonać tylko w przypadku, gdy u poszkodowanego nie jest wyczuwalne tętno, osoba nie oddycha, i nie ma w pobliżu kogoś z wykształceniem medycznym. Więcej szczegółowych informacji o tym, jak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie znajdziecie tutaj.

3. Paracetamol może powodować problemy z wątrobą.

Dlaczego źle? Paracetamol lub acetaminofen, łagodzi ból i stan zapalny oraz jest częścią wielu popularnych leków. Przedawkowanie może powodować niewydolność wątroby i nerek.
Zrób to dobrze: Należy trzymać się zalecanej dawki. Maksymalna dawka pojedyncza dla dorosłych wynosi 1 g (4 g na dobę).

4. Nie odchylaj głowy do tyłu, gdy leci Ci krew z nosa.

Dlaczego źle? Jeśli to zrobisz, ciśnienie krwi w Twojej głowie wzrasta. Krew może także dostać się do płuc i prowadzić do wymiotów.
Zrób to dobrze: Trzymaj głowę w pozycji pionowej w celu zmniejszenia nacisku. Przyłóż do nosa coś zimnego, a do dziurki, z której leci krew włóż np. chusteczkę. Trzymaj ją przez 15 minut i nie zapominaj oddychać ustami. Jeśli krwawienie nie ustępuje po dłuższym czasie, wezwij pogotowie.

5. Nie należy wyciągać z auta ofiary wypadku drogowego.

Dlaczego źle? Większość zgonów w wypadkach drogowych występuje ze względu na uszkodzenia szyi i kręgosłupa. Najmniejszy ruch może doprowadzić do tragedii – nawet jeśli jest to bezinteresowny gest pomocy.
Zrób to dobrze: Jeśli jesteś świadkiem wypadku i podejrzewasz, że osoba mogła doznać urazu głowy, szyi lub kręgosłupa, wezwji karetkę i obserwuj oddech ofiary. Nigdy nie rób nic samodzielnie!

6. Nie należy przyjmować leków wywołujących wymioty w przypadku poważnego zatrucia.

Dlaczego źle? Może to spowodować zatrucie i doprowadzić do zapalenia przełyku.
Zrób to dobrze: W podejrzeniu zatrucia wezwij karetkę pogotowia, opisz objawy i prawdopodobne źródło zatrucia. Nie próbuj samodzielnie oceniać zagrożenia lub zasięgnąć porady w Internecie: przedawkowanie leków lub alkohol może być niebezpieczne!

7. Stosowanie opasek ochronnych w celu zatrzymania krwawienia może prowadzić do amputacji.

Dlaczego źle? Nieprawidłowe lub niepotrzebnie użycie opaski może spowodować nadmierne nagromadzenie się ciśnienia w kończynie. Nie zatrzymuje się wówczas krwawienie, a zapobiegasz krążeniu krwi, które prowadzi do martwicy.
Zrób to dobrze: Nałóż dużą ilość jałowej gazy lub czystą ściereczkę na ranę i mocno dociskaj – to wystarczy, aby dojechać na pogotowie.

8. Nie wkładaj łyżeczki do ust osobie, która ma atak padaczki.

Dlaczego źle? Może doprowadzić do zadławienia, a nawet uduszenia.
Zrób to dobrze: Drgawki są zazwyczaj samoograniczające, a ciało nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy. Wystarczy wezwać lekarza i upewnić się, że osoba jest bezpieczna i niej jest w stanie zrobić sobie nic złego uderzając np. o jakiś przedmiot. Wiele osób wkładało łyżkę, aby osoba, która ma atak padaczki, nie udusiła się swoim językiem. Jest to niemożliwe. Po zakończeniu napadu, połóż osobę na boku.

9. Jeśli jesteś ugryziony przez węża lub jadowitego owada, nie należy wysysać jadu.

Dlaczego źle? Jad miesza się ze śliną i jego nowym celem stają się błony śluzowe. Może to powodować obrzęk płuc i niewydolność serca.
Zrób to dobrze: Jeśli wąż ukąsił Cię w rękę, połóż się tak, aby to miejsce znajdowało się poniżej serca. Zadzwoń na pogotowie, opisz, co się stało i dużo pij.

10. Nie zabieraj chorych lub poszkodowanych z wypadku do szpitala.

Dlaczego źle? Nie możesz przewidzieć, co po drodze może stać się takiej osoby i czy dany szpital ma odpowiedni sprzęt i leki, aby pomóc.
Zrób to dobrze: Wezwij karetkę pogotowia, opisz sytuację i posłuchaj operatora, który poinformuje Cię, co zrobić.

11. Jak poprawnie wykonać zastrzyk?

Dlaczego źle? Wstrzyknięcie do sprężystego mięśnia, zbyt głęboko lub złapanie za mało skóry.
Zrób to dobrze: Na początku zdezynfekuj ręce i obszar, w którym wstrzyknięcie zostanie podane. Podziel pośladek na 4 części. Najlepiej wstrzyknij w zielonym miejscu na zdjęciu. Po zakończeniu połóż w miejscu jałowy gazik nasączony czymś do przemywania ran tego typu.

Może Cię zainteresować