×

11 dolegliwości, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody. Ból głowy jest jednym z nich

Każdy sezon przynosi swoje własne problemy zdrowotne – bez żadnego wyjątku. Nawet latem jesteśmy narażeni na choroby i infekcje. Wraz z wysoką temperaturą, wilgotnością, ciężkim słońcem i godzinami spędzonymi na zewnątrz – możemy się odwodnić! Możliwe, że to Was dotyka, a Wy nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy. Jak dowiedzieć się, że właśnie to nam dolega? Przede wszystkim należy obserwować swój organizm i to, jakie znaki nam wysyła.

1. Ból głowy

Zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe, napij się szklanki wody. Twój mózg tego potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować. Brak wody oznacza brak tlenu i mały przepływ krwi. Do czego to doprowadza? Do tego, że mózg wysyła Ci sygnał w postaci bolącej głowy, abyś wypił szklankę wody, zanim zażyjesz lek.

2. Zawroty głowy

Gdy przepływ krwi do mózgu spada, może to powodować, że zaczyna kręcić Ci się w głowie, masz zawroty i źle widzisz. Może to także nasilić tendencję do omdleń. Jeśli czujesz, że zaczynasz się źle czuć, usiądź w wygodnym miejscu, najlepiej tam, gdzie wiesz, że nie zrobisz sobie krzywdy. Napij się szybko wody. Powinieneś poczuć ulgę.

3. Przez cały czas czujesz się zmęczony

Senność może być także sygnałem tego, że potrzebujesz więcej wody. Jeśli zauważysz, że jesteś przez długi czas ospały, sięgnij po szklankę wody!

4. Nieświeży oddech

Szczotkujesz regularnie zęby i nadal czujesz, że śmierdzi Ci z ust? Może po prostu trzeba pić więcej wody? Zdrowy, nawodniony organizm produkuje ślinę, która z kolei zwalcza bakterie. Za mało wody oznacza więcej bakterii, które niezbyt przyjemnie pachną. Woda jest rozwiązaniem.

5. Sucha skóra

Podobnie jak brak wody wysusza usta, tak i doprowadza do tego, że sucha staje się skóra. Nic więc dziwnego, że w pierwszej kolejności doradza się najpierw wypicie wody. Oznacza to, że skórze brakuje najzwyczajniej w świecie wilgoci. Do tego wszystkiego mniej się pocisz, co wcale nie jest dobre, ponieważ organizm nie wypłukuje toksyn – a to prowadzi do trądziku, łuszczycy i egzemy. Należy zwrócić na to szczególną uwagę.

6. Złe trawienie

Jeśli masz zaparcia, bolesne uciski w brzuchu i czujesz, że jelita nie pracują tak, jak powinny – sięgnij po wodę. Regularne picie sprawi, że wszystko zacznie pracować tak, jak powinno. To dość istotne, gdy narzekasz na problemy związane z wypróżnianiem.

7. Twój mocz ma niewłaściwy kolor

To kolejny temat, który powinien przekonać Cię do tego, aby pić systematycznie wodę. Zdrowy człowiek powinien oddawać mocz od 4 do 7 razy dziennie, a kolor powinien być jasny lub lekko żółty. Ciemny i bursztynowy wskazuje na odwodnienie.

8. Nagłe napady głodu

Między posiłkami czujesz ochotę na coś do jedzenia? Nie sięgaj po słodycze! Najpierw napij się szklanki wody. Odwodnienie związane jest zarówno z brakiem elektrolitów i trudnością w produkcji glikogenu. Powoduje to, że jesteśmy głodni i mamy ochotę na coś słonego lub słodkiego. Jeśli poczujesz więc nagłą ochotę na chipsy lub czekoladę, spróbuj napić się najpierw wody.

9. Gorączka lub dreszcze

Mogą być w rzeczywistości oznaką ciężkiego odwodnienia. Jeśli czujesz, że bierze Cię choroba, wypij dwie szklanki wody, odczekaj chwilę i jeszcze raz zmierz temperaturę. Jeśli to nie pomaga, skonsultuj się z lekarzem.

10. Ból

Nie tylko wspomniany wcześniej ból głowy, ale wlicza się w to także ból mięśni, stawów i skurcze, które chwytają Cię w nocy. Stawy i chrząstki w 80% zbudowane są z wody, a więc jej brak powoduje tarcie, które wywołuje ból. Dodatkowo, brak elektrolitów, potasu i sodu ma wpływ na pojawienie się skurczów.

11. Nie pocisz się

To jest coś na co należy zwrócić uwagę podczas treningów. Jeśli tego nie robisz, nie masz wystarczającej ilości wody w organizmie. Powinieneś o to zadbać jak najszybciej.

Może Cię zainteresować