×

11 czynników, które sprawiają, że Twoje ciało starzeje się szybciej. Możesz ich uniknąć

Na to, jak wyglądamy, wpływa cała masa czynników: nasze geny, samotność, dieta, zdrowie, a także tryb życia, jaki prowadzimy. Niektórzy uważają, że jeśli siedzimy dłużej niż 8 godzin dziennie, wyglądamy średnio na 8 lat starszych. Są jednak takie czynniki, które dodają nam lat, mimo że wiele osób zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy.

Poznaj rzeczy i zachowania, które mogą dodawać Ci lat. Warto mieć tego świadomość, abyś mógł zacząć ograniczać je już dziś

#1 Siedzisz więcej niż 8 godzin dziennie

Szacuje się, że ludzie, którzy siedzą przez większość dnia i stronią od aktywności fizycznej, są biologicznie o 8 lat starsi niż wskazuje na to ich faktyczny wiek. To stwierdzenie zostało potwierdzone przez naukowców, którzy przebadali 1500 kobiet i ustalili, że może być to związane z ludzkim DNA. Długotrwałe siedzenie może bowiem skrócić długość chromosomów, co może prowadzić do niektórych schorzeń. To m.in. z tego powodu badacze zalecają wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie i robienie sobie przerw w każdej kolejnej godzinie siedzenia.

#2 Zbyt często nosisz ciężkie kolczyki

Ciężkie kolczyki obciążają delikatny obszar uszu, co może spowodować utratę ich kształtu, a nawet pęknięcia. Twoja skóra się rozciąga i traci elastyczność. Pamiętaj, że kremy nie zawsze jej pomogą. I choć może wydawać się to nieznaczącą zmianą, uszy wbrew pozorom są bardzo dobrze widoczną częścią ciała. Kiedy więc Twoje płatki uszu są obwisłe i popękane, nie dziw się, że ktoś doda Ci kilka lat.

#3 Spożywasz dużo czerwonego mięsa

Nie chodzi o to, żeby całkowicie zrezygnować z czerwonego mięsa, a je ograniczyć. Badanie wykazało, że spożywanie zbyt dużych ilości czerwonego mięsa i zbyt małej ilości owoców i warzyw może podnieść wiek biologiczny. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj diety podnosi poziom jednego pierwiastka we krwi.

#4 Nie masz bliskich przyjaciół

Zaniedbywanie relacji z innymi ludźmi i brak przyjaciół może prowadzić do problemów zdrowotnych i szybszego starzenia się organizmu z biologicznego punktu widzenia. Ten wniosek został wyciągnięty przez badaczy, którzy postanowili zgłębić ten temat. Samotność jest czynnikiem ryzyka. Ryzyka, które zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Skutki poczucia samotności można porównać do skutków, jakie niesie za sobą palenie papierosów. Ponadto osoby, które nie mają przyjaciół, bardzo często rezygnują z aktywności fizycznej, co ma bardzo negatywny wpływ dla ich samopoczucia.

#5 Zbyt często zmieniasz dietę

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zdrowe nawyki żywieniowe są kluczem do zachowania zdrowia. Kiedy jednak zmieniasz swój jadłospis zbyt często, Twoje ciało nie ma czasu do zaadaptowania się do nowych posiłków. Jeśli w pierwszym tygodniu głównym składnikiem Twojej diety jest woda, w następnym ogórki, a w kolejnym mięso, możesz zaszkodzić swojemu organizmowi poprzez utrzymywanie go w ciągłym stresie. Stresie, który przyspiesza procesy starzenia. Jakby tego było mało, zbyt częste zmiany w jedzeniu i aktywności fizycznej mogą prowadzić do utraty masy mięśniowej.

#6 Pijesz regularnie wodę butelkowaną

Dr Mitchel Chasin twierdzi, że nawyk picia wody z butelki, może przyczynić się do powstawania głębokich zmarszczek w okolicach ust. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z biologicznym starzeniem się organizmu. Nie mniej jednak wszelkie dodatkowe zmarszczki mogą sprawić, że będziesz wyglądał starzej.

#7 Często latasz samolotami

Wilgotność w samolotach jest zwykle niższa niż 20%, co odbija się na suchości skóry. Aby tego uniknąć, pij więcej wody, co jest szczególnie istotne podczas dłuższych podróży liniami lotniczymi. Co więcej, w samolotach jest pełno bakterii, które mogą wywołać trądzik. Warto więc zabrać ze sobą chusteczki antybakteryjne i przemyć nimi twarz, kiedy lot dobiegnie końca.

#8 Nie bierzesz prysznica po siłowni

Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kwestie higieniczne. Pamiętaj, że pot podrażnia skórę, dlatego tak ważne jest mycie skóry ciała rano, przez położeniem się spać, a także po ciężkim treningu, podczas którego Twoje ciało zalewają poty. Jeśli natomiast mimo wszystko chcesz po siłowni wziąć prysznic w domu, pamiętaj, aby w przynajmniej zaraz po treningu przemyć twarz.

#9 Spożywasz za dużo cukru i produktów mlecznych

Co się stanie z jabłkiem, kiedy je nadgryziesz i odstawisz na bok? Po chwili jego wnętrze zacznie robić się brązowe. Dzieje się tak, ponieważ cukier zaczyna reagować z białkiem. Ta sama reakcja zachodzi w naszych ciałach, kiedy cukier zaczyna reagować z kolagenem, co odbija się na wyglądzie skóry, która staje się matowa. Niektórzy badacze twierdzą, że zbyt duże ilości nabiału w diecie mogą sprawić, że będziesz wyglądać starzej ze względu na powstające stany zapalne. To z kolei ma prowadzić do stresu oksydacyjnego, który może być głównym powodem przedwczesnego starzenia się organizmu.

#10 Spożywasz zbyt wiele suplementów

Nie jest żadną tajemnicą, że niedobór witamin może prowadzić do złej kondycji skóry, włosów czy paznokcie. Z drugiej zaś strony, jeśli przedawkujesz suplementy, możesz stworzyć zagrożenie dla swojego zdrowia i młodości. Kiedy „zatruwasz” swój organizm przez dłuższy okres czasu, cierpią na tym wszystkie jego wewnętrzne układy, co odbija się na Twoim wyglądzie zewnętrznym. Jak się przed tym ustrzec? Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz tej lub innej witaminy, minerałów itd., lub po prostu masz pytania dotyczące danego suplementu, poddaj się badaniom krwi, które pomoże Ci poznać odpowiedź na nurtujące pytania.

#11 Nie sprawdzasz poziomu hormonów

Wraz z wiekiem zmienia się gospodarka hormonalna organizmu. Jeśli nie zadbasz o jej równowagę, wpłynie to na całe Twoje ciało. Może powodować to nie tylko zmiany na stroju, ale także może mieć wpływ na Twoją skórę czy włosy. Zrób więc sobie przysługę i przynajmniej raz w roku poddawaj się hormonalnym badaniom krwi.

Cenna wskazówka

Naukowcy podkreślają się, że w starzeniu organizmu nie ma nic złego, o ile nie doświadcza się przy tym żadnych chorób przewlekłych, utraty pamięci ani niepełnosprawności fizycznej. Udowodnili również, że spożywane orzechów w wieku średnim może prowadzić do lepszego, ogólnego stanu zdrowia i lepszego samopoczucia w starszym wieku. Nie bez znaczenia jest tutaj również trening o umiarkowanej intensywności – po 8 tygodniach treningu aerobowego mikrokrążenie znacznie się poprawia. Wnioski nasuwają się same. Ludzie, którzy jedzą orzechy i regularnie robią aeroby, wyglądają po prostu młodziej.

A Ty jak czujesz się w swoim ciele? Czujesz się na tyle lat, ile w rzeczywistości masz

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.piqsels.com

Może Cię zainteresować