Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Nawet 1000 zł mandatu za brak maseczki. Kontrole zapowiedział już minister zdrowia

Wszystko wskazuje na to, że przymykanie oka na osoby, które nie zasłaniają ust i nosa w miejscach, w których jest to wymagane, się skończyło. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że za brak maseczki będą sypać się srogie mandaty. Ci, którzy nie będą mieli ich na twarzy, mogą zapłacić nawet 1000 zł kary.

Wear The Mask Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Nawet 1000 złotych mandatu za brak maseczki

Żarty się skończyły. Podczas gdy wielu z nas odzwyczaiło się od noszenia maseczek, co widać niemal na każdym kroku, patrole policji i sanepidu będą dużo mniej pobłażliwe dla osób, które nie zakrywają ust i nosa. Tyczy się to zwłaszcza województw, w których dochodzi do największej liczby zakażeń, a więc woj. lubelskiego i podlaskiego. Kontrole mają mieć miejsce zwłaszcza w miejscach, gdzie jest największe zagęszczenie ludzi, a więc w sklepach czy transportach publicznych. Ci, którzy nie będą mieli na twarzy maseczki, mogą dostać nawet 1000 złotych mandatu. 

Nawet 1000 zł mandatu za brak maseczki. Kontrole zapowiedział już minister zdrowia
Flickr

Czy kontroli należy spodziewać się również kościołach, w których gromadzi się sporo osób i do których wielu wiernych chodzi bez maseczek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki zapewnił natomiast, że zarówno on, jak i biskupi czy duszpasterze będą apelowali by przestrzegali zaleceń sanitarnych.

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Jak podaje rządowy portal gov.pl,usta i nos należy zasłaniać wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości zachowania dystansu 1,5 metra od innych ludzi.

Od 10 października na terenie całego kraju jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie
  • w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie
  • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu
  • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu
  • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze
  • na uczelni
  • w miejscu pracy przy obsłudze klienta.
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pixahive.com