×

10 skutecznych sposobów na jęczmień. Dzięki nim, zniknie o wiele szybciej!

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z jęczmieniem na powiecie, wie, że jest to niesamowicie nieprzyjemne, a nawet i bolesne.

Jęczmień to maleńki, grudkowy ropień, jednego lub kilku gruczołów, znajdujących się na brzegach powiek. Swoim wyglądem odrobinę przypomina zboże, od którego wziął nazwę.

Jest nie tylko nieestetyczny, ale i bolesny, dlatego każdy, komu się przytrafi, chce pozbyć się go jak najszybciej.

Oto kilka domowych sposobów, które przyśpieszą usunięcie jęczmienia:

#1 Herbata

Torebka herbaty doskonale pomaga w zmniejszeniu się stanu zapalnego. Możesz użyć zielonej, czarnej lub rumiankowej. Wystarczy, że zanurzysz ją w gorącej lub ciepłej wodzie, następnie przyłożysz do powieki na około 20 minut.

#2 Ciepły kompres

Ciepły kompres przyłożony do powieki również pomoże złagodzić ból i przynieść ulgę w przypadku zainfekowanych gruczołów. Jest bezpieczny i z pewnością można użyć go w przypadku dzieci.

#3 Szampon dla dzieci

Jest łagodny dla oczu. Można rozcieńczyć go z ciepłą wodą i przetrzeć powiekę. Na koniec spłukać jeszcze raz czystą wodą.

#4 Kurkuma

Kurkuma jest całkowicie naturalnym środkiem działającym przeciwzapalnie i antyseptycznie. Wymieszaj 2 łyżeczki kurkumy z 1 filiżanką ciepłej wody i przemyj oczy. Powtarzaj 2 razy dziennie.

#5 Olej rycynowy

Można nanieść go bezpośrednio na jęczmień za pomocą wacika. Wystarczą 2 – 3 krople. Olejek rycynowy również posiada właściwości przeciwzapalne.

#6 Mleko

Wystarczy zanurzyć wacik w podgrzanym mleku. Przyłożyć go do jęczmienia i zakleić na całą noc. Jęczmień powinien się zmniejszyć. Można dodać do mleka szczyptę kurkumy.

#7 Ocet jabłkowy

Na użycie tego specyfiku, w walce z jęczmieniem, są dwa sposoby. Pierwszy z nich od wewnątrz – wystarczy do szklanki letniej wody dodać łyżkę octu i popijać tak przyrządzone mieszanki przez kilka dni. Drugi sposób – od zewnątrz – to rozcieńczenie łyżeczki octu w szklance wody i przemywanie zakażonego miejsca.

#8 Sól

Rozmieszaj odrobinę soli w ciepłej wodzie. Tak przygotowanym roztworem przemywaj zakażone miejsce. Pomoże to złagodzić infekcję, ból, a także i obrzęk.

#9 Złoto

Możecie wierzyć lub nie, ale ludzie przykładają do jęczmienia np. złoty pierścionek czy obrączkę. Podobno jeśli robi się to kilka razy dziennie przez 5 minut, ból staje się mniejszy, a gojenie przebiega znacznie sprawniej.

#10 Ziemniak

Surowy ziemniak łagodzi stan zapalny oraz ból. Pokrój ziemniaka i owiń w czystą bawełnianą szmatkę, następnie przyłóż do jęczmienia. Możesz też przyłożyć plasterek bezpośrednio na zainfekowane oko.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jeśli nie chcesz mieć w przyszłości do czynienia z jęczmieniem, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

  1. Nie dziel się kosmetykami
  2. Nie zapominaj o demakijażu
  3. Nie zapominaj o zdjęciu soczewek kontaktowych
  4. Nie dotykaj oczu brudnymi dłońmi

Może Cię zainteresować