10 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć zanim zdecydujesz się na drugą ciążę
Kobieta, która decyduje się na zajście w ciąży staje przed nie lada wyzwaniem. Jest to stan bardzo specyficzny. Ciało kobiety drastycznie się zmienia, w końcu przez 9 miesięcy będzie kształtować w sobie nowego człowieka. W ciągu jej trwania macica zwiększa swoją objętość 500 krotnie. Jednak większość kobiet decyduje się na ten krok i to kilkukrotnie. Jest to bowiem bardzo ważny etap w życiu każdej kobiety. Jakie są różnice pomiędzy pierwsza a drugą ciążą.
Najważniejsze różnice między pierwszą a drugą ciążą
Każda mama przed zdecydowaniem się na kolejne dziecko powinna zapoznać się ze zmianami jakie występują pomiędzy pierwszą a drugą ciążą.
#1 Oczekiwanie na dziecko może być bardziej wymagające.

źródło: freepik
A jest to związane głównie z faktem, że w czasie trwania pierwszej ciąży nie miałyśmy obowiązku związanych z wychowaniem dziecka. W pierwszej ciąży całe dnie można poświęcić na „leniuszkowanie” natomiast przy drugiej jest to znacznie cięższe. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim wieku jest dziecko. Dodatkowo pod wpływem wydzielania większej ilości progesteronu, który ma za zadanie przygotować Cię do porodu, możesz odczuwać większe zmęczenie.
#2 Nie każdy poród będzie wyglądał tak samo.

źródło: freepik
Według większości kobiet drugi poród jest zazwyczaj lżejszy. Może to wynikać z faktu, że mamy już pewne doświadczenie co do tego jak się zachowywać, oraz nasz organizm jest przygotowany na to co go czeka. Jednak jeżeli pierwsze dziecko urodziłaś z pomocą cesarskiego cięcia, jest bardzo duże prawdopodobieństwa, że drugi raz będzie tak samo.
#3 Możliwe, że szybciej poczujesz ruchy dziecka.

źródło: freepik
W pierwszej ciąży początkowe „kopnięcia” pojawiają się między szesnastym a dwudziestym piątym tygodniem stanu błogosławionego. Natomiast jeżeli mowa o drugiej ciąży, mogą się one pojawić zdecydowanie szybciej czyli około 13. tygodnia. Dzięki Twojemu doświdczeniu będzie Ci łatwiej je rozpoznać.
#4 Większy i wcześniej widoczny brzuch.

źródło: freepik
Jeżeli chcesz dumnie chodzić z okazałym brzuszkiem jak najszybciej to mamy dobrą wiadomość. Kolejne ciąże sprzyjają większym i wcześniej widocznym brzuszkom. Jest to wynik nieco rozciągniętym mięśniom brzucha, które nie wróciły na swoje miejsce sprzed pierwszej ciąży. Dlatego trzymanie w tajemnicy drugiej ciąży może być znacznie bardziej utrudnione.
#5 Poranne mdłości.

źródło: freepik
Jest to zazwyczaj pierwszy objaw stanu błogosławionego. Jednak są szczęściary, które w czasie trwania ciąży w ogóle nie doświadczyły tego niemiłego efektu. Jest to sprawa bardzo indywidualna. W drugiej ciąży mogą się ona nasilić lubi w ogóle nie wystąpić.
#6 Mniejsza nadwrażliwość piersi.

źródło: freepik
Wiele kobiet zmaga się z bardzo dużą wrażliwością piersi w czasie pierwszej ciąży. W tym czasie nawet najdelikatniejsze staniki stają się prawdziwą zmorą. Dlatego dobrą wiadomością jest fakt, że w czasie trwania drugiej ciąży ta wrażliwość nie jest już tak duża. Dodatkowo nie będziesz musiała znów zmieniać staników na dużo większe rozmiary, gdyż pierwsi nie powiększą się, aż tak bardzo jak za pierwszym razem.
#7 Zupełnie inne zachcianki niż poprzednio.

źródło: freepik
Tym razem zaczniemy od panów. Chyba każdy partner zmagał się z nietypowymi zachciankami swojej ukochanej w czasie stanu błogosławionego. Czas się przygotować na nowe wyzwania. Jeżeli masz już przygotowane stałe zestawy z wcześniejszego menu, musisz je niestety zaktualizować. Jeżeli kobieta miała awersje do pewnego typu dań nie oznacza to, że podczas drugiej ciąży również będzie je miała. Także nowe przygotowania czas – start.
#8 Brzuch ciążowy może być nieco niżej.

źródło: freepik
Wynika to z faktu, o którym wspominaliśmy wcześniej. Mięśnie brzucha i miednicy są osłabione i ciężej jest im utrzymać dziecko. Jednak z pomocą przychodzą specjalne ćwiczenia pomagające zapobiec ewentualnym bólom wynikającym z innego ułożenia brzuszka.
#9 Skurcza poporodowe mogą być bardziej nasilone i bolesne.

źródło: freepik
Po porodzie macica musi się sporo napracować, żeby wrócić do stanu zbliżonego do pierwotnego. Dlatego możesz odczuwać związany z tym dyskomfort. Po drugiej i każdej kolejnej ciąży bóle mogą być znacznie cięższe niż po pierwszym porodzie. Badania wskazują na wzmożoną bolesność w czasie karmienia piersią.
#10 Druga ciąża może nasilać ból pleców.

źródło: freepik
W czasie trwania ciąży organizm wydziela dużą ilość hormonów. Jednym z nich jest relaksyna. Ma za zadanie przygotować ciało do porodu poprzez rozluźnienie mięśni i stawów. W drugiej ciąży również jest wytwarzana i powoduje jeszcze większe rozluźnienie. Dlatego kobiety mogą odczuwać większy dyskomfort niż przy pierwszym dziecku.