Kategorie PsychologiaZdrowie

10 poważnych błędów popełnionych przez rodziców, które rujnują życie dziecku

Coraz więcej mamy rozwodów, ale dzisiaj nie o tym. Większość małżeństw, które się rozpadają, posiadają dzieci, które bardzo cierpią z powodu nadchodzących zmian. Często, pewnie przeważnie nieświadomie, rodzice popełniają błędy, które sprawiają, że dzieci cierpią jeszcze bardziej. Jak to możliwe? Jak się okazuje, jest to łatwiejsze w wykonaniu niż myslimy.

Oczywiście nie robią tego specjalnie, ale dzieci widzą i słyszą o wiele więcej niż nam się wydaje.

Poznaj zatem 10 najczęściej popełnianych błędów przez rodziców, którzy się rozwodzą.

W końcu rozwód jest końcem miłości oraz głównym stresem i traumą dla samych małżonków i ich dzieci. Dzieci są w tym okresie bardzo narażone i dlatego rodzice powinni starać się unikać błędów, które mogłyby im zaszkodzić… Jakich dokładnie?

Z pozoru wyglądają na oczywiste i na zdrowy rozsądek, żaden rodzic nie chciałby narażać swoich pociech na takie cierpienia, ale w momencie trudnym dla samych małżonków, często zapomina się o uczuciach i cierpieniu dzieci przez co nieświadomie zaczynamy je wykorzystywać.

#1 Postrzegasz dziecko jako osobę dorosłą, której możesz się zwierzać

Pamiętaj, dziecko nie jest dorosłe. Mogą nie w pełni zrozumieć przyczynę rozwodu, emocji lub uczuć. Jesteś za nie odpowiedzialny i musisz zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wszystko będzie dobrze.

Dlatego nie trzeba z nimi rozmawiać o wszystkim. Potrzebują Twojego wsparcia i powinni go czuć bez ciągłego pocieszenia. Podziel się swoimi obawami i problemami z przyjaciółmi, rodziną lub specjalistą. Nie obciążaj swojego dziecka swoimi problemami.

#2 Próbujesz być ulubionym rodzicem, by zrobić na złość partnerowi

Próbując wyglądać lepiej niż twój partner w oczach dziecka, możesz bardziej zaszkodzić dziecku niż swojemu rodzicowi. Pozwalając na wszystko, na co Twój małżonek nie pozwala, naruszasz dyscyplinę ustanowioną przez Twojego małżonka. Stopniowo Twoje dziecko zaczyna robić, co chce, nie słuchając Twoich instrukcji i komentarzy. Może to źle wpłynąć na osobowość dziecka i sprawić, że będą rozpieszczone i kapryśne.

#3 Zmuszasz dziecko do wyboru

Nie zmuszaj dziecka do wyboru między rodzicami. Dotyczy to zarówno miejsca zamieszkania, jak i pytania, z kim chcą zostać. To sprawia, że ​​dziecko czuje się, jakby zdradzało jednego z was. Wybierając jednego rodzica, nieświadomie krzywdzą drugiego.

To niesprawiedliwe wobec dziecka. Rozstrzygnij te kwestie ze swoim małżonkiem. Podejmując decyzję, możesz wysłuchać opinii dziecka, ale w żadnym wypadku nie należy nigdy naciskać na dziecko, aby dokonało wyboru.

#4 Czujesz się winny i mówisz o tym głośno

Warto wyjaśnić dziecku, że to nie Twoja wina. Czasami w życiu zdarzają się nieprzyjemne momenty i rzeczy nie idą tak, jak byśmy tego chcieli. Rozwód jest jednym z tych nieplanowanych bolesnych wydarzeń.

Spróbuj wyjaśnić dziecku to nieco głębiej, ale nigdy nie zrzucaj winy na siebie, ponieważ dziecko może zacząć Cię inaczej postrzegać.

#5 Twoje dziecko czuje się winne

Dzieci często obwiniają się za rozwód rodziców. Dziecko już doświadcza stresu, a jego dotąd bezpieczny świat bardzo się zmienia. A najgorsze, co mogą zrobić, to poczuć, że są winni. Zapewne większość rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale dzieci o tym nawet nie mówią…

Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić dziecku, że nie jest ono winne tej sytuacji. Nie powinni czuć, że nie spełnili oczekiwań rodziców i że jeden z ich złych czynów doprowadził do rozwodu.

#6 Używasz dziecka jako mediatora

Bez względu na to, jak silnymi negatywnymi emocjami darzysz swojego jeszcze obecnego partnera, przy całkowitym braku chęci komunikowania się z nimi nie powinieneś robić ze swojego dziecka posłańca

Postaraj się i porozmawiaj ze swoim małżonkiem. Dziecko i bez tego jest już w stresie!

#7 Jesteś negatywny wobec swojego partnera i nie kryjesz się z tymi uczuciami

Jak napisałam wyżej, nie obwiniaj się, ale też nie obwiniaj swojego partnera za wszystko. Nie jest konieczne informowanie dziecka o błędach i wykroczeniach małżonka. I staraj się nie mówić o nich źle w Jego towarzystwie. Nie zapominaj, że twoje dziecko to 50% Ciebie i 50% Twojego małżonka.

#8 Blokujesz relacje dziecka z drugim rodzicem

Nie zabraniaj dziecku komunikowania się z drugim rodzicem. Nie rób krzywdy małżonkowi, nie pozwalając dziecku odwiedzać go.

W wyniku tych działań dziecko cierpi najbardziej. Potrzebują Was obojga, a brak rodzica może mu przynieść ból i cierpienie. 

#9 Myślisz, że dziecko nie rozumie sytuacji

Dzieci mogą wszystkiego nie zrozumieć, ale wszystko widzą, słyszą i zauważają. Dlatego ważne jest, abyś Ty i Twój partner zachowywali się bez agresji i wrogości wobec siebie. Nie przeklinaj i nie spieraj się, kiedy Twoje dziecko będzie tego świadkiem.

Widzą każdą rzecz i to ich boli. Nie pogarszaj stresu i cierpienia dziecka, tylko dlatego, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich emocji. 

#10 Za bardzo dociekasz

Jeśli powyższe informacje nie dotyczą Ciebie i pozwolisz dziecku odwiedzić małżonka i spędzić z nim czas, spróbuj nie organizować przesłuchania dziecka po powrocie do domu. Nawet jeśli pragniesz dowiedzieć się wszystkiego o swoim partnerze, jego romansach, a nawet nowej miłości, nie naciskaj na dziecko.

Ogranicz się do kilku zwykłych pytań, aby dziecko miało poczucie, że jesteś pozytywny i spokojny o swoich spotkaniach i interakcjach z drugim rodzicem.

Jakie inne błędy mogą popełnić rodzice po rozwodzie? Co jest lepsze dla dziecka: rozwiedzeni rodzice lub rodzice razem w nieszczęśliwym małżeństwie? Jestem ciekawa Waszych opinii w komentarzu na Facebooku.

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.freepik.com