×

10 objawów zaburzeń hormonalnych, które zwykle są lekceważone przez kobiety

Kobiety nieustannie przechodzą zmiany hormonalne. Każdego miesiąca podczas menstruacji doświadczamy ich skutków, gdy rozstrojenie emocjonalne i fizyczne daje nam o sobie znać. Miesiączka nie jest jedynym powodem, przez który poziom hormonów znacznie się zmienia. Mogą to zauważyć panie w ciąży oraz po menopauzie. Istnieją jednak pewne objawy, które pojawią się z powodu ogólnej nierównowagi hormonalnej. W tym przypadku oznaczają, że z organizmem dzieje się coś nie tak i pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować.

10 objawów zaburzeń hormonalnych, które zwykle są lekceważone przez kobiety:

#1 Nieregularne miesiączki

Jeśli miesiączka jest znacznie bardziej obfita, nie pojawi się wcale lub z opóźnieniem, możesz mieć za dużo lub za mało estrogenu oraz progesteronu w swoim ciele. W takim przypadku m Jeśli masz 40 lub 50 lat, nieregularny okres może być spowodowany perimenopauzą.

#2 Bezsenność

Jeśli masz problemy z zasypianiem, możesz mieć niedobór progesteronu. Progesteron pomaga w osiągnięciu zdrowego snu, więc jego brak w organizmie może przyczyniać się do problemów z zasypianiem.

#3 Chroniczne zmęczenie

Z drugiej strony, jeśli twój organizm produkuje zbyt wiele progesteronu, będziesz stale odczuwać zmęczenie. Przewlekłe zmęczenie może być również oznaką zaburzenia pracy tarczycy. Powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu na badanie krwi, aby ustalić przyczynę zmęczenia.

#4 Nocne poty

Niski poziom estrogenu może powodować nocne poty, które również utrudniają zasypianie. Jego niedobór powoduje również uderzenia gorąca, które są związane z menopauzą.

#5 Oszołomienie i zmieszanie

Czy często czujesz się oszołomiona? Lekarze twierdzą, że zmiany poziomu estrogenu i progesteronu mogą sprawić, że twój mózg będzie pracował gorzej. Twoja pamięć może również ulec pogorszeniu. U osób starszych, problemy z pamięcią mogą być związane z menopauzą.

#6 Stale utrzymujący się trądzik

Nie tylko nastolatki w okresie dojrzewania mogą mieć problem z trądzikiem. Jeśli cierpisz  na stale utrzymujący się trądzik, możesz mieć w ciele zbyt dużo androgenów, czyli męskich hormonów. Androgeny mogą powodować zwiększoną pracę gruczołów łojowych.

#7 Wzdęcia

Niektóre wzdęcia i niestrawność są normalne w trakcie menstruacji, ale jeśli doświadczasz takich problemów regularnie, nie jest to dobry znak. Twój żołądek jest pokryty receptorami wrażliwymi na estrogen i progesteron. Jeśli poziomy tych hormonów są zachwiane, wystąpią nieprzyjemne problemy z trawieniem.

#8 Wahania nastroju

Chyba wszystkie dziewczęta doświadczyły wahań nastroju towarzyszących menstruacji. Te zmiany są irytujące, ale normalne. Jeśli natomiast czujesz, że jesteś przygnębiony bardziej niż zwykle, twoje hormony mogą mieć nieprawidłowy poziom. Estrogen powiązany jest z funkcjonowaniem takich związków chemiczne, takie jak serotonina i dopamina, które z kolei regulują twój nastrój.

#9 Przybranie na wadze

Jeśli czujesz się przygnębiony z powodu spadku poziomu estrogenu, towarzyszyć temu może chęć podjadania. Hormonalna nierównowaga jest powiązana z przyrostem masy ciała. Odpowiedni poziom estrogenu wpływa również na leptynę, czyli hormon regulujący spożycie pokarmu.

#10 Problemy z pochwą

Spadek estrogenu może powodować problemy z pochwą, takie jak suchość, a także częste infekcje grzybicze. Estrogen pomaga regulować produkcję wydzieliny, która nawilża wnętrze pochwy, a z kolei jej brak prowadzi do bolesnego współżycia.

Może Cię zainteresować