×

10 najbardziej śmiercionośnych dolegliwości i chorób. Lepiej miej się na baczności!

Mimo, że w przeciągu ostatnich 2 lat to koronawirus zebrał największe żniwo, to nie możemy bagatelizować innych chorób. Są bowiem dolegliwości, które od wielu lat są przyczyną śmierci dużej ilości osób.

1# Gruźlica

źródło: canva

źródło: canva


Choć w Polsce uporaliśmy się z tą chorobą, to w innych miejscach na świecie wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Co roku zabija około 900 tys. osób. Atakuje głównie osoby zakażone wirusem AIDS.

2# Komplikacje porodowe

źródło: canva

źródło: canva


Dotyczy to głównie krajów rozwijających się, gdzie odbieranie porodów jest obarczone większym ryzykiem. Zazwyczaj związane jest to z niedoszkolonym personelem bądź brakiem niezbędnej aparatury. W ten sposób co roku umiera około 1,1 mln noworodków.

3# Cukrzyca

źródło: canva

źródło: canva


Zarówno cukrzyca typu 1 jak i 2 niesie ze sobą większe ryzyko przedwczesnego zgonu. Według danych w związku z powikłaniami cukrzycowymi, co roku umiera około 1,5 mln osób. Schorzenie to przez długi czas może nie dawać jednoznacznych objawów, przez co chory latami może nie być odpowiednio leczony.

4# Biegunka i problemy jelitowe

źródło: canva

źródło: canva


Biegunka wywołana jest zazwyczaj przez zakażenie bakteriami lub wirusami. Najczęściej do tego typu chorób dochodzi w miejscach, gdzie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Najpoważniejszym powikłaniem biegunki jest drastyczne odwodnienie, które prowadzi do śmierci. W ten sposób co roku umiera 1,5 mln ludzi.

5# HIV i AIDS

źródło: canva

źródło: canva


Według danych codziennie wirusem HIV zakaża się aż 5700 osób. Dotyczy to głównie Afrykańskich, choć wirus rozprzestrzenia się również na inne kontynenty. AIDS co roku zbiera żniwo w postaci 1,5 mln osób.

6# Nowotwór dróg oddechowych

źródło: canva

źródło: canva


Mowa o nowotworach płuc, oskrzeli czy tchawicy. Najpowszechniejszymi czynnikami rozwoju tych chorób jest palenie, również to bierne oraz zanieczyszczenie środowiska. Z powodu nowotworu dróg oddechowych co roku umiera 1,6 mln osób.

7# Infekcje dolnych dróg oddechowych

źródło: canva

źródło: canva


Najwięcej infekcji dolnych dróg oddechowych diagnozuje się w sezonie grypy. W związku z powikłaniami tych schorzeń rocznie umiera aż 3,1 mln osób.

8. Obturacyjna choroba płuc

źródło: canva

źródło: canva


Czyli w skrócie POChP. Dotyczy głównie osób starszych oraz tych którzy pala papierosy. Rozwija się latami, a pierwsze oznaki daje w zaawansowanym stadium. Rocznie zabija 3,1 mln osób.

9# Udar

źródło: canva

źródło: canva


To wciąż jeden z najpowszechniejszych przyczyn zgonów na świcie – 6,7 mln osób rocznie. Wychodzi na to, że dziennie z powodu udaru umiera aż 18 tys. ludzi. Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko udaru zadbaj o odpowiednią dietę, ruch oraz wyeliminuj niezdrowe używki.

10# Choroba niedokrwienna serca

źródło: canva

źródło: canva


Na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu najtwardziej śmiercionośnych chorób uplasowała się choroba wieńcowa. Na rozwój tej choroby ma wpływ wiele czynników, jednak do tych najczęstszych zalicza się: podwyższone ciśnienie, miażdżycę oraz palenie papierosów. W wyniku choroby niedokrwiennej serca co roku umiera 7,4 mln osób.

Źródła: www.medonet.pl

Może Cię zainteresować