×

10 faktów o cesarskim cięciu. Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej operacji?

Na sposób, w jaki przyszła matka urodzi dziecko, wpływa wiele czynników. Do tych podstawowych możemy zaliczyć zdrowie i jego historię, a także różnego rodzaju komplikacje mające miejsce podczas ciąży. Wpływ na sposób, w jaki na świat przyjdzie malutki człowieczek, może mieć także przyszła matka, która chce urodzić w taki, a nie inny sposób czy nawet sam szpital.

źródło: canva

źródło: canva

#1 Może przydarzyć się każdemu

Żadna kobieta będąca w ciąży nie może mieć pewności, że nie będzie musiała zostać poddana cesarskiemu cięciu. O ile czasami dowiadujemy się o takim rozwiązaniu na chwilę przed porodem, o tyle niekiedy można zaplanować je wcześniej i przygotować się na takie rozwiązanie. Powodem może być nieprawidłowa pozycja płodu, wąska miednica matki, powikłania lub zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia świeżo upieczonej maki.

#2 Cewnik podczas operacji

Jedną z istotnych części operacji jest wprowadzenie cewnika do pęcherza, który ma za zadanie go opróżnić. Pełny pęcherz wywiera nacisk na macicę, dlatego konieczne jest, aby macica lepiej skurczyła się po porodzie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo jej uszkodzenia podczas operacji.

#3 To poważna operacja

Choć cesarskie cięcie jest w dzisiejszych czasach dość powszechne, należy pamiętać, że to poważna operacja, która wymaga znieczulenia. Na brzuchu ciężarnej kobiety robione jest głębokie nacięcie kolejno wszystkich warstw powłok brzusznych, aż do mięśnia macicznego. Kolejnym krokiem jest wydobycie dziecka. Ostatnim, a zarazem najdłuższym (trwa ok. 40-50 min.) etapem operacji jest zszywanie warstw powłok brzusznych. Choć brzmi dość przerażająco, w rzeczywistości brzuch rodzącej oddzielany jest parawanem, dezynfekowany oraz okładany jałowymi serwetami.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

#4 Możesz dostać infekcji

Ryzyko wystąpienia infekcji w przypadku cesarskiego cięcia jest wyższe niż podczas porodu naturalnego. Szacuje się, że 15% kobiet, które rodzą przez cesarskie cięcie, zostaje dotkniętych infekcją. Aby zmniejszyć ryzyko, lekarze często przypisują swoim pacjentkom antybiotyki. Przyjmowanie ich tuż przed zabiegiem znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji.

#5 Możesz potrzebować środków przeciwbólowych

Każdy poród wiąże się z bólem. Różnica polega na tym, że kobiety, które rodzą poprzez cesarskie cięcie, mogą doświadczać bólu po porodzie. Ból pleców czy ból brzucha może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po operacji. Uratować mogą Cię tutaj różnego rodzaju środki przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, żeby przypisał Ci je lekarz, który wybierze takie środki, które nie będą szkodzić dziecku podczas karmienia piersią.

#6 Po operacji musisz bardziej na siebie uważać

Biorąc pod uwagę, jak ciężkiemu zabiegowi zostało poddane Twoje ciało, musisz pamiętać o tym, że kiedy wrócisz do domu, powinnaś na siebie uważać, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Ostre i gwałtowne ruchu mogą powodować ból, a tym samym wpływać niekorzystnie na proces gojenia się rany. Pamiętaj również o tym, aby nie podnosić ciężarów i najlepiej starać się unikać podnoszenia wszystkiego, co jest cięższe od Twojego dziecka.

#7 Możesz mieć trudności z karmieniem piersią

W wyniku cesarskiego cięcia może wystąpić opóźnienie w produkcji mleka nawet o kilka dni. Karmienie piersią może być również uciążliwe z powodu bólu po operacji. Co więcej, niektóre leki dostarczane wraz z mlekiem mogą powodować senność u dziecka, co również komplikuje proces karmienia.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

#8 Twoje dziecko może mieć słabszy układ odpornościowy

Mówi się, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na rozwój cukrzycy i astmy. Oznacza to, że częściej cierpią na zaburzenia metaboliczne. Mogą również potrzebować wsparcia ze strony szpitala z powodu możliwych problemów z oddychaniem. Najczęściej nie jest to jednak nic groźnego.

#9 Możesz mieć depresję poporodową

Po cesarskim cięciu prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej wzrasta nawet o 15%. Wszystko to wpływa na relacje matki z dzieckiem, dbanie o nie, a także relacje z partnerem. W niektórych przypadkach depresja poporodowa przeradza się w stan przewlekły i może mieć długoterminowy wpływ na matkę.

#10 Nie wstydź się sposobu, w jaki urodziłaś dziecko

Nigdy nie obwiniaj się za to, że urodziłaś przez cesarskie cięcie. Nie wstydź się tego, ponieważ to powoduje, że kobiety czują się niezręcznie, a czasami nawet wmawiają sobie, że wcale nie urodziły dziecka. Pamiętaj, że urodziłaś dziecko, nawet jeśli przyszło ono na świat przez brzuch, a nie kanał rodny. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby maleństwo urodziło się całe i zdrowe. Reszta powinna zejść na drugi plan.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować