Kategorie OtyłośćZdrowie

10-dniowy detox od cukru. Oto co stanie się z ciałem, gdy go zrobisz

10-dniowy detox od cukru… To, że cukier uzależnia wiemy już wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest nawet ośmiokrotnie bardziej „uzależniający” niż kokaina. Czy to nie jest przerażające? Przecież każdy ma do niego nieograniczony dostęp, nawet dzieci.

Dlatego jeżeli i Ty jesteś uzależniony od jedzenia słodyczy, powinieneś przeanalizować 10-dniowy detox od cukru! Jak tego dokonać?

Poznaj instrukcję krok po kroku, a następnie dowiedz się, co stanie się z Twoim ciałem po 10-dniowym detoksie

#1 Chęci i motywacja na początek

Przede wszystkim motywacja i chęci to podstawa każdej podjętej drogi do celu. Dr Mark Hyman, autor 10-dniowej diety Detox Sugar Solution proponuje, by każdy z nas odpowiedział sobie na następujące pytania, aby pomóc w podjęciu decyzji o detoksykacji:

 1. Czy masz posiadasz zbędne kilogramy na brzuchu?
 2. Czy masz nadwagę?
 3. Czy masz stan przedcukrzycowy lub cukrzycę typu 2? 
 4. Czy któryś z warunków występuje w Twojej rodzinie?
 5. Jesz, kiedy nie jesteś głodny?
 6. Czy doświadczasz „poczucia winy”?
 7. Czy odczuwasz mgłę mózgu, problemy z pamięcią lub nastrojem, refluks, bóle stawów lub mięśni?

Odpowiadając twierdząco na jedno lub więcej z tych pytań, możesz skorzystać z 10-dniowego detoksu cukrowego!

#2 10-dniowy detox od cukru: Wiedza

Na samym początku musisz powstrzymać się od jedzenie nie tylko słodyczy, ale także wszystkich odmian cukru, mąki, sztucznych słodzików czy przetworzonej żywności.

Przejście na świeże potrawy doda Ci energii, którą będziesz tak bardzo teraz potrzebował.

#3 Napoje

Natychmiast odstaw wszystkie słodzone napoje w tym także sklepowe soki. Niebezpieczną rzeczą w napojach zawierających cukier jest to, że cukier spożywany z tych produktów jest płynny w wątrobie. Zwiększa to apetyt na niezdrową żywność.

#4 Zdobądź wystarczającą ilość białka

Białko jest ogromnie ważne dla organizmu człowieka, więc warto postawić na niego już podczas śniadania. Dlaczego? Białko ma kluczowe znaczenie dla utrzymania poziomu cukru we krwi pod kontrolą. Sprawi także, że nie będziesz głodny i utrzymasz dobry stan zdrowia. Postaw zatem na orzechy, nasiona bądź ryby.

#5 10-dniowy detox od cukru: Jedz dobre węglowodany

Czy to w ogóle istnieje? Tak! Są nimi warzywa niskoskrobiowe takie jak kalafior, brokuły, fasolka szparagowa, jarmuż, cebula, pomidory czy bakłażan. Jak widzisz – jest w czym wybierać. To tylko kilka przykładów zdrowych węglowodanów.

#6 Postaw na dobre tłuszcze

Zdrowe odtłuszczanie przy każdym posiłku ma kluczowe znaczenie podczas detoksykacji. Dlatego tak ważne jest, byś uzupełniał posiłki o oliwę z oliwek, awokado, ryby i inne tłuszcze omega-3.

Tłuszcz jest niezbędny, ponieważ normalizuje poziom cukru we krwi i zapewnia pożywienie dla naszych komórek!

„Nigdy nie chcesz być w sytuacji awaryjnej, gdy spada poziom cukru we krwi… Potrzebujesz awaryjnej paczki z żywnością… Mam taką z dużą ilością białka, dobrych tłuszczów i dobrych przekąsek, więc nigdy nie muszę dokonywać złego wyboru”. – wyjaśnia Dr Deepak Chopra, światowej sławy rzecznik medycyny alternatywnej.

#7 10-dniowy detox od cukru: Oddychaj

Kortyzol jest hormonem stresu i właśnie on może wywoływać uczucie głodu i chęci na słodycze. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak przeciwdziałać tej reakcji fizjologicznej poprzez uważne oddychanie.

Oprócz ograniczania uczucia głodu, niektóre badania pokazują, że uważne oddychanie zmienia metabolizm „od magazynowania tłuszczu do spalania tłuszczu”.

#8 Zadbaj o dobry sen

Specjaliście zalecają od 7 do 9 godzin snu dla dorosłego człowieka, a jeżeli nie będziemy trzymać się tego czasu może niekorzystnie wpływać na hormony hamujące apetyt; często powodując apetyt na rafinowane węglowodany i cukier.

Kiedy ciało nie jest wypoczęte, wybieramy pokarmy, które zapewniają szybki zastrzyk, po którym następuje „katastrofa”.

10-dniowy detoks od cukru – co się stanie z Twoim ciałem?

Detoksykacja cukru może powodować nieprzyjemne objawy fizyczne i psychiczne. To, jak organizm reaguje na odstawianie cukru, jest inne dla każdego. Objawy, których doświadczasz, i ich nasilenie zależą od ilości spożywanego cukru.

Objawy odstawienia mogą trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Im dłużej Twoje ciało nie ma cukru, tym mniej intensywne będą Twoje objawy i głód cukru.

Może się okazać, że objawy nasilają się w określonych porach dnia, na przykład między posiłkami. Wiadomo również, że stres wywołuje apetyt na cukier, więc objawy mogą wydawać się gorsze w okresach stresu.

10-dniowy detoks od cukru – Objawy psychiczne

Detoksykacja cukru może powodować szereg objawów emocjonalnych i psychicznych. Obejmują one:

 1. Depresja. Uczucie przygnębienia jest częstym objawem odstawienia cukru. Wraz z niskim nastrojem możesz również zauważyć brak radości z rzeczy, które kiedyś uważałeś za przyjemne.
 2. Zmiany w wzorach snu. Niektóre osoby doświadczają zmian w swoim śnie podczas detoksykacji z cukru. Może Ci być trudno zasnąć lub przespać całą noc.
 3. Niepokój. Uczuciom lękowym może również towarzyszyć nerwowość, niepokój i drażliwość. Możesz czuć, że masz mniej cierpliwości niż zwykle i jesteś na krawędzi wytrzymałości.
 4. Pragnienia. Oprócz głodu cukru możesz mieć ochotę na inne produkty, takie jak węglowodany, chleb, makaron i chipsy ziemniaczane.
 5. Problemy poznawcze. Może być Ci trudno się skoncentrować. Może to spowodować, że zapomnisz o wszystkim i utrudnisz skupienie się na zadaniach, takich jak praca lub szkoła.

10-dniowy detoks od cukru – Objawy fizyczne

Ból głowy jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych detoksykacji cukru, a także fizycznym wyczerpaniem. Inne możliwe fizyczne objawy odstawienia obejmują:

 1. Zawroty głowy
 2. Nudności
 3. Mrowienie
 4. Zmęczenie

Rezygnacja z cukru może sprawić, że poczujesz się słabo i niezdrowo, ale bądź pewny, że lepiej będzie , jeśli będziesz trzymać się detoksykacji cukru. Według Cleveland Clinic możesz przełamać uzależnienie od cukru w ​​ciągu 10 dni.

Fotografie: google.com (miniatura wpisu), www.freepik.com